Şefin En İyi Tabağı Yarışması

WorldFood İstanbul ve World Gourmet Society Sunar:  
“Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışması”
 
Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışması Yeni Kategorilerle Büyüyor:
Şefler en yaratıcı tabaklarının fotoğraf ve videosunu göndererek kişiliklerini gösteriyor

WorldFood İstanbul, dünyanın önde gelen şef, gurme, yemek yazarı, gazeteciler, otel ve restoran işletmecilerinin üye olduğu World Gourmet Society ile iş birliğini devam ettirerek uluslararası “Best Plate Challenge” yarışmasını bu sene 3. kez düzenliyor.

WGS iş birliği ve Aşçılar Derneği, Favori Lezzetler ve Gastronomi Turizmi Derneği destekleriyle bu yıl 3. kez düzenlenen “Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışması” ile Türkiye’nin dört bir yanındaki şeflerin uluslararası platformda tanınmaları, yerel ürünleri tanıtmaları, bölge ve kültürlerini paylaşmalarında bir köprü olunması amaçlanıyor.

Katılımın tamamen dijital olarak, fotoğraf ve video paylaşımıyla ücretsiz gerçekleştirileceği yarışmaya; yüksek kaliteli, üstün niteliklerle yemek yapan ve servis eden tüm otel, restoran ve kafe şefleri katılabiliyor.

Geçtiğimiz senelerde video gönderimi yapılarak katılım sağlanan yarışmaya, bu sene yaratıcı tabaklarınızın fotoğraflarını göndererek de katılım sağlamak mümkün olacak. 


 
FOTOĞRAF VE VİDEO KATEGORİLERİ
 
  • Şef Olarak Kişiliğini Göster (Yıldız Kategori)
  • En Profesyonel Hazırlanmış Fotoğraf ya da Video (Yıldız Kategori)
  • En Yaratıcı Tabak
  • En İyi Malzeme Kullanımı
  • En İyi Pişirme Tekniği
  • En İyi Yerel Lezzet
  • En Eğlenceli Video
  • En İyi Sosyal Medya Etkileşimi
 
Kabul edilen tüm fotoğraf ve videolar World Gourmet Society’nin (WGS) global topluluğuna ve de WGS tarafından belirlenen dünya klasmanında bir jüriye sunulacak.

İçerik, başvuru ve değerlendirme süreçlerinin dijital olarak ilerlediği yarışmanın global jürisinde yer alan isimler şunlardır:
 
Alan Coxon, Fransa / TV Programcı, Şef
Andreas Döllerer, Avusturya / Lerbach Castle, Almanya & La Taverna, Milano Şefi
Andy Hayler, Birleşik Krallık / Gurma, Yemek Eleştirmeni
Armando Cristofori, İtalya / Italian Dining Summit Başkanı
Erik Wolf, Birleşik Krallık / World Food Travel Birliği Başkanı
Hannes Tiefenthaler, Avusturya / Rocchini CEO
Holger Bodendorf, Almanya / Michelin Yıldızlı Şef
Oliver Lange, A.B.D./ Zuma Baş Şef
Uwe Micheel, B.A.E./ Emirates Culinary Guild Başkanı
 
Global jüri, gönderilen fotoğraf ve videolar farklı kategorilerde değerlendirilecek ve her kategori için finalistler ve bir kazanan belirleyecek, fotoğrafınız ve/veya videonuz birden fazla kategoride yarışıp farklı kategorilerde birinci olabilecektir.

Fotoğraf ve videolar arasından belirlenecek Türkiye finalistlerinin tabakları, 2-5 Eylül 2020 tarihlerinde düzenlenen WorldFood İstanbul kapsamında tanıtılacak ve madalyalarına kavuşacak. 

Türkiye Şefin En İyi Tabağı Yarışmasına kabul edilen tüm yarışmacılar global yarışmaya da doğrudan katılma hakkı kazanacak. Global final ise 25 Ocak 2021 tarihinde Londra’da gerçekleşecek ve dünyanın dört bir yanından ünlü şefleri ağırlayacak.
 
Katılımcılar gönderdikleri fotoğraf ve videolarla “dijital dünyada izlerini” bırakırken, sadece WorldFood İstanbul’un tanıtım çalışmalarından yararlanmakla kalmayacak, WGS’nin prestijli üyelerinden oluşan 50.000’i aşkın gurme ağına gönderilen haber bültenleri ve çeşitli duyuru çalışmalarında da yer alma fırsatı yakalayacak.
 
Katılım koşullarının neler olduğunu, yarışmacılardan istenenlerin detaylarını yarışma şartnamesini inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

Yarışma Şartnamesini indirmek için tıklayınız:  
 

2019 Türkiye kazananları 

   

2019 Global Yarışma Finalistleri