Haldun Tüzel

Haldun Tüzel

Şef, Yazar

Mutfak kültürümüzün ve köklü geleneklerinin tutkunu Şef Haldun Z Tüzel, yarım asırı geride bıraktı ancak hâlâ yeni lezzetlerin, kenara köşeye kaydedilmiş, oracıkta unutulmuş tariflerin, bakır tencerelerin, ağır ateşte pişirmenin, dağın ardındaki, vadinin sonundaki toprağın bereketinin peşinde yürüyor, koşuyor, ilerliyor...
 
Mutfakta „el almış“ olmanın keyfini nesilden nesile sürdüren bir ailenin oğlu, Şef Tüzel. Damağında iz bırakan ilk lezzet nedir, bilinmez.. et midir, sebze midir, ama muhakkak bir tencere yemeğidir. Şef Tüzel, o ilk lezzetin esiridir bir bakıma… Aile büyüklerinin cömertçe paylaştığı bilgi birikimi ile „pembeleşinceye kadar kavrulan“  Şef Tüzel, ailesinin bir yandan Güneydoğu ve Osmanlı mutfağına, öte yandan Ege’nin iki yakasına uzanan bağları sayesinde, zengin bir mutfak kültürü içinde büyüdü… Anneannesi ve ninesi, kalabalık aileye dur durak bilmeden hazırladıkları ile sihirli sofralar donatabilen, „müstesna“ birer yetenektiler.
Şef Tüzel, babası ile yaptığı yurt gezilerinde de farklı yörelerin kendine özgü lezzetlerini damağına ve gönlüne kaydetti.
 
Yıllar ilerledikçe, mutfağa olan ilgisi, hayatına yön verdi Şef Tüzel’in... Araştırmacı yaklaşımı, onu Osmanlı Saray Mutfağı’na yönlendirdi. Bulgularını ve birikimini profesyonelliğe dönüştürmek için, Paris “Le Cordon Bleu” de eğitim alarak sertifika programlarına katıldı. Türkiye’nin önemli gastronomi derneklerinden ‘’Mutfak Dostları Derneği’’ bünyesinde iki dönem Yönetim Kurulu Üyeliğini üstlendi. Türkiye’de ve dünya çapında birçok gastronomi derneğinin ve kulüplerinin kurucu, fahri üyesi ve bazılarının da başkanlıklarını yaptı. Bazılarını da hala sürdürmekte olan Şef Tüzel, TAFED Türkiye Aşçılar Federasyonu ve AGEB - Antalya Gastronomi Eğitimcileri Birliği üyesi ve Danışma Kurulu Başkanıdır.
 
Şef Tüzel, 2006 yılında “Chaine des Rotisseurs Bailliage Turquie”ye Chevallier (Şövalye) ünvanı ile kabul edildi, halen İstanbul merkez Bailliage’da devam etmektedir. Ülkemizde ve dünya genelinde şef ve gurme unvan ve sıfatlarını taşıyan sayılı kişilerden olan Şef Haldun Z Tüzel, gastronomi ile ilgili birçok üniversite ve kuruluşta Türkiye’mizin yöresel, bölgesel ve etnik mutfakları ile Osmanlı Saray Mutfağı ve yemekleri konusunda konferanslar veriyor, sempozyum ve sohbetlere konuşmacı olarak katılıyor, Milliyet Favori Lezzetler Gazetesi ve çeşitli basın organlarında yazıları yayınlanıyor. Yayınlanmış iki kitabı dışında birçok yemek kitabına da tarifleriyle katkıda bulunuyor.
 
Türkiye’de ve yurtdışındaki gastronomi yarışmalarına Jüri üyesi olarak davet edilerek ülkemizi temsil ediyor. Ülkemiz televizyonlarında da çeşitli programlara katılan Şef Haldun Z.Tüzel, Show TV’de süreli iki ayrı programda, eleştirmen ve seçici olarak bulunmuş, son olarak da henüz yayınlanmamış olan 130 bölümlük Osmanlı Saray Yemekleri programının çekimlerini tamamlamış, yapımcıları programın yayını için Çin Devlet Televizyonu ve Umman Sultanlığı ile görüşmelerini sürdürmektedir.