Türkiye’nin tatlı tutkusu: Türkiye şekerleme pazarı


Türkiye, dünyanın en gelişmiş şekerleme pazarlarından birine sahip; dolayısıyla bu açıdan dev bir potansiyel barındırıyor.

Türkiye’de şekerleme
 


Türkiye şekerleme pazarının üretim ve ithalat dahil olmak üzere 3,5 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor ve bu değer artmaya devam edecek gibi görünüyor. Euromonitor’a göre 2021 itibariyle %14,3’lük bir değer artışı yaşanması bekleniyor.
 
Türkiye, %11,5’lik bir payla Doğu Avrupa şekerleme pazarının önemli bir kısmını elinde tutuyor.
 
Her yıl Türkiye’de 42 milyon kişinin düzenli olarak şekerleme ürünleri tükettiği tahmin ediliyor; bu da Türkiye’nin güçlü 79 milyon nüfusunun %53’ünden fazlasına tekabül ediyor. Şeker, çikolata ve unlu mamuller dahil olmak üzere tüm ürün gruplarındaki toplam tüketim yıllık yaklaşık 4,6 kg değerinde.
 
Enteresan bir şekilde Türkiye’de kadınlar, erkeklerden daha fazla şeker tüketiyor. Konu şekerleme olduğunda kadınlar ve erkekler arasında %6’lık bir fark bulunuyor.
 
Bunun yanında yılın belirli zamanlarının da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Örneğin Ramazan’da şeker tüketimi %50 oranında artış gösterebiliyor.
 
Yerli üretim de oldukça güçlü bir durumda. Popüler ürünlerin yıllık üretimi neredeyse yarım milyon ton seviyesinde. Üretim açısından bakıldığında en büyük ürünün çikolata olduğunu görüyoruz. Türk çikolatacılar yıl boyunca birçok farklı türde 237.000 ton çikolata üretiyor. Hacmi oldukça büyük olan şekerlerin üretimi de yıllık 240.000 tona ulaşıyor.
 

Şekerleme ithalatı artmaya devam ediyorTürkiye İstatistik Kurumu TÜİK, bu cazip derecede büyük pazarda pay edinmek isteyen küresel şekerleme üreticileri için iyi haberlerle geliyor.
 
TÜİK’e göre ithalat 2017’de 207,6 milyon dolara ulaştı. Öte yandan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün online ticaret veritabanı olan Ekonomik Karmaşıklık Atlasının (OEC) verilerine göre bu değer 220,2 milyon dolar seviyelerinde.
 
Peki dağılım nasıl? OEC verilerine göre ithalatta en çok çikolata öne çıkıyor:
 
• Çikolata – 130 milyon dolar – önceki yıla kıyasla %22,6 artış
• Unlu mamuller – 69,1 milyon dolar – önceki yıla kıyasla artış yok
• Şekerler – 21,1 milyon dolar – önceki yıla kıyasla %19,2 artış
 
İki istatistik de ithalatta artış olduğunu gösteriyor. 2015’te bu değer 130 milyon dolar seviyelerindeydi; dolayısıyla sektörde ciddi bir büyüme olduğunu söylemek mümkün.
 
TÜİK’e göre Türkiye, 2008’den beri 1,2 milyar dolar değerinde ciddi bir şekerleme ithalatı yaptı.
 
Bu değer nihai ürünleri, yani çikolata barları, kurabiye, karamel, jöleli şekerler vb. ürünleri kapsıyor; fakat yerli üreticilerin aldığı hammaddeler hesaba katılmıyor.
 
İncelenmesi gereken başka bir alan da bu; zira hammaddede 200 milyon dolardan fazla bir gelir söz konusu. Örneğin, şekerleme ithalatı 2017’de 23,5 milyon dolarken, ham şeker ithalatı genellikle 153 milyon dolar seviyelerini aşıyor.
 
Kakao tozundan da bahsetmek gerek. İthalatı 58,1 milyon dolar değerine ulaşan bu hammadde için Türkiye’de büyük talep söz konusu. Peki neden? Sebebi, kakao tozunun yerli üretiminin olmaması. Çikolata Türkiye’de şekerlemenin en önemli kollarından biri ve aynı zamanda önemli bir ihracat ürünü; dolayısıyla Türkiye’deki çikolatacılar için kakao tozu neredeyse altın tozu değerinde.

Türkiye’nin şeker ithalatında Avrupa tatları Türkiye’nin şekerleme ithalatındaki en büyük kaynak pazarların büyük bir kısmı Avrupalı. Dünya genelinde Hindistan’ın Türkiye için önemli bir çikolata ihracatçısı olduğu bilinse de Türkiye’deki şekerlemelerin çoğu Avrupa’dan geliyor.
 
İşte Türkiye’deki üç temel şekerleme grubundaki üç en önemli tedarikçi:
 
Çikolata
 
• Almanya – %33 ithalat payı – 43,3 milyon dolar ihracat
• Hindistan – %20 ithalat payı – 25,4 milyon dolar ihracat
• Belçika – %9,5 ithalat payı – 12,3 milyon dolar ihracat
 
Şeker
 
• Belçika – %21 ithalat payı – 4,44 milyon dolar ihracat
• Hollanda – %17 ithalat payı – 2,62 milyon dolar ihracat
• Birleşik Krallık – %12 ithalat payı – 2,59 milyon dolar ihracat
 
Unlu mamuller
 
• Belçika – %23 ithalat payı – 16,1 milyon dolar ihracat
• İtalya – %16 ithalat payı – 11,4 milyon dolar ihracat
• Almanya – %13 ithalat payı – 9,33 milyon dolar ihracat

Türk halkının en sevdiği şekerleme çikolataTürkiye’de çikolatayı özel olarak ele almak gerekiyor.
 
Sektör tek başına 1,3 milyar dolar değerinde ve Türkiye’nin şekerleme pazarının yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Yıllık tüketim yaklaşık 3,1 kg seviyesinde; bu da Türk halkının her yıl tükettiği tüm şekerlemenin dörtte üçüne eşdeğer.
 
Türkiye’deki birçok çeşit çikolata ürününün ithalattaki payında belirgin farklılıklar mevcut. İthalat sektöründeki durum aşağıdaki gibi:
 
• Dökme çikolata – %44 ithalat payı
• Dolgulu çikolata barları ve önceden hazırlanmış ürünler – %22 ithalat payı
• Çikolata veya kakao içeren ürünler – %19 ithalat payı
• Dolgusuz çikolata barları ve önceden hazırlanmış ürünler – %13 ithalat payı
 

WorldFood İstanbul’da şekerleme alıcılarıyla tanışın

 
Türkiye’nin lider gıda ve içecek fuarı WorldFood İstanbul, fast food alıcıları, restoran işletmecileri, HoReCa temsilcileri ve perakendeciler de dâhil olmak üzere Türkiye gıda pazarının birçok önemli oyuncusuna ev sahipliği yapıyor.
 
Türkiye’den, Orta Doğu’dan, Avrupa’dan ve çok daha fazla bölgeden gelen 16.000’den fazla ziyaretçi, işlerini büyütmek, yeni ortaklar bulmak ve en son çıkan ürünleri keşfetmek adına geçtiğimiz yıl WorldFood İstanbul’a katıldı.
 
WorldFood İstanbul’da satışlarınızı artırmak adına standınız için en iyi konumu ayırtın.
 
Daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.
Geri