Türkiye'nin gıda ithalat pazarında büyük kazandıran 5 ürün


Türkiye, her yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık yiyecek ve içecek ürünü ithal etmektedir. İhracatçılar için bir dizi yeni ürüne açılan harika bir pazardır. Et, süt, meyve ve sebzeler gibi geleneksel gıda gruplarının keyfini çıkarmanın yanı sıra, Türkiye’nin genç, uluslararası düşünen tüketicileri yelpazelerini genişletiyor.

Gıda perakende, toplam perakende satışlarının %62’si olan 130 milyar doları aşan bir bedele karşılık geliyor. Türkiye süpermarketlerinin, marketlerin ve pazarların raflarında gittikçe çeşitlenen bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.  Bunlara beş adet gelişmekte olan yiyecek ve içecek çeşidi katılıyor; bu da, gıdaları Türkiye’ye ihraç ederken ihracatçıların önünü açacak başka yollar açıyor.

Organik gıda

Türkler işlenmiş gıdalardan uzaklaşıyor ve biraz daha sağlıklı şeyler istiyorlar. Organik ve sağlıklı gıda, halihazırda Türkiye pazarındaki en sıcak trendlerden birisi olup ve satışların 2020’ye kadar 170 milyon doları aşması beklenmektedir; bu da 2015’teki 90 milyon dolarlık toplamın neredeyse iki katıdır.

Bir zamanlar sadece yüksek geliri olanlar için olan şey her geçen yıl daha da makul fiyatlı hale gelmekte. Türkiye OECD Yüksek Gelir statüsüne ulaştıkça organik ürünler, geleneksel tekliflere maliyet-etkin bir alternatif haline gelmektedir. En popüler ürünler arasında peynir, bebek maması ve çikolata, reçel ve yoğurt gibi tatlılar sayılabilir.

Gurme/yabancı malzemeler

Türkiye uzun zamandan beri Doğu ve Batı arasında doğal bir köprü görevi görüp mutfakları ve lezzetleri bir potada eritiyor. Son yıllarda kişi başına 11.000 dolara yükselen artan gelir seviyeleri sayesinde daha fazla Türk yurtdışına gidiyor ve daha büyük miktarlardaki yabancı gıdaları tecrübe ediyor. Bu iki faktör, gurme ve uluslararası kaynaklı malzemeler için gittikçe artan bir talebe neden oluyor.

HORECA sektörü, Tex-Mex, Çin, Tayland ve Japon gibi mutfakları sunan satış noktalarında artış görüyor. Dolayısıyla, sadece Türkiye’nin 41.000 gıda işleme şirketinin tedariki için değil, aynı zamanda 300 milyar dolarlık Türk gıda hizmet sektörüne açılım için içerik üreticilerine bir alan açıldı.

Kakao ve çikolata

Türkiye’de, yerel kakao üretimi bulunmuyor. Bu, Türk gıda işleme endüstrisinin %2’sini temsil eden şekerleme imalatçılarının ürünlerini yapmaları için sadece ithalata bağımlı olduğu anlamına geliyor.

Diğer bölgelerde, Türkiye’nin şekerleme pazarı son yıllarda %14'lük bir bileşik yıllık büyüme oranı ile 2014 yılında toplam 3,1 milyar dolara ulaştı. Özellikle, çikolata pazarı, yıllık bazda %10 oranında büyümüş ve %5’lik küresel oranı iki katına çıkmış ve sonuç olarak Türkiye’yi çikolata ve kakao uzmanları için ideal bir ihracat bölgesi haline getirmiştir. Ancak dikkatli olun: siyah çikolata gibi ürünler daha düşük şeker içeriğine ve daha sağlıklı bir atıştırmalık olarak algılanmasına bağlı olarak hızla tüketici tercihi haline gelmektedir.

Pişmiş ürünler

Bisküvi, makarna ve artizan ekmek gibi ithal pişmiş ürünler Türkiye’nin yiyecek ve içecek piyasasında bulunmaktadır. Üst-orta gelir perakende satış mağazalarında, örneğin özel mağazalarda veya yabancı sermayeli süpermarketlerde satılmaya eğilimlidirler.

Bununla birlikte, Türkiye’nin her yıl artan yıllık gelirleri ile uluslararası kaynaklı pişmiş ürünlerin satışlarının artması beklenmektedir. Türkiye’de en iyi başarı şansı olan ürünler, yerel olarak üretilen çeşitlerin üzerinde bir avantaja sahip ürünlerdir. Glutensiz veya şekersiz ürünler, diyet odaklı ürünler veya katma değerli diğer çeşitler, tüketicilere yerli markaların biraz daha üzerinde ödeme yapmak için süper raf alanlarını koruma olasılıkları daha yüksektir.

Kuruyemiş

Badem, ceviz, kaju fıstığı ve Brezilya kestanesi Türkiye’deki klasik çerezlerdir. Ülke kuruyemiş ve kuru meyvelerin önemli bir üreticisi iken, Türkiye tarafından büyük miktarlarda ithal edilen bazı ürünlerin olması mevcut olması ihracatçıların takip etmesi için başka bir yol oluşturmakta.

Türkiye’deki ceviz ve bademin asıl tedarikçisi olan ABD, 2015 yılında 300 milyon dolar değerinde ağaç fıstığını Türkiye pazarına gönderdi. Sadece bu bile pazarın kurutulmuş doğal çerezler için ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Şili ve Ukrayna’nın da büyük kuruyemiş tedarikçileri olması, söz konusu kuruyemiş olduğunda Türklerin uluslararası tatlara ne kadar açık olduğunu göstermektedir.

WorldFood İstanbul’da Türkiye’nin yiyecek ithalatı pazarını keşfedin

İhracatçılar için, Türk ithalat pazarında milyarlarca dolarlık fırsat bulunmaktadır. Bunun avantajlarından yararlanmak için Türkiye'nin en büyük yiyecek ve içecek alıcıları ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bunu tek bir yerde yapabilirsiniz: WorldFood Istanbul 2017

WorldFood İstanbul, ülkedeki en büyük ve en başarılı gıda ve gıda işleme fuarı olup her yıl 13.000’den fazla ziyaretçiyi çekmektedir. Etkinlik, ürünlerinizi distribütörler, perakende temsilcileri ve HORECA sektör üyeleri de dâhil olmak üzere yiyecek ve içecek profesyonellerinin kitlesine ulaştırmak için mükemmel bir platformdur.

WorldFood İstanbul’da ürünlerinizi sergileme konusunda daha fazla seçeneği tartışmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin

Geri