Türkiye’nin DACH ülkelerinden ithal ettiği gıda ve içecekler


Almanca konuşulan ülkelerin (Almanya- Avusturya- İsviçre) gıda ve içecekleri, Türkiye’den büyük talep görüyor.


Beş milyar dolarlık ithalat bütçesi olan Türkiye, DACH ülkeleri için oldukça ilgi çekici bir ihracat pazarı konumunda.
 
Peki Türkiye bu ülkelerden en çok hangi ürünleri ithal ve ihraç ediyor?
 

DACH Ülkeleri Gıda Pazarı Fırsatları;
 

DACH ve Türkiye arasındaki gıda ve içecek ticaretine Almanya öncülük ediyor

Türkiye’ye yıllık ihracatı 22 milyar dolara ulaşan Almanya, Türkiye’nin en büyük ikinci ticari ortağı. Bu doğrultuda Almanya, DACH ülkeleri ve Türkiye arasındaki gıda ticaretinde lider konumda bulunuyor.
 
Türk ithalatçıların Almanya’dan ithal ettiği ürün çeşidi oldukça fazla. MIT Ekonomik Karmaşıklık Gözlemevi’nin (OEC) online ticari veritabanı verilerine göre Türkiye’nin Almanya’dan en çok ithal ettiği ürünler;
 
• Çikolata – 43 milyon dolar
• Sert içkiler – 14,3 milyon dolar
• Unlu mamuller – 9,3 milyon dolar
 
Almanya, Türkiye’nin çikolata ithalat pazarının %33’ünü elinde bulunduruyor. Türkiye’de tüketilen 4,6 kilogram şekerlemenin 3,1 kilogramını çikolata oluşturuyor.
 
Türkiye’de kakao ve kakao tozunun yerli üretimi mümkün olmadığından Alman ihracatçıların çikolata barları ve kalıp çikolata gibi nihai ürünlere ek olarak bu büyük tedarik açığını da değerlendirmeleri mümkün.
 

İsviçre’nin Türkiye’ye gıda ihracatı %50 arttı2017, Türkiye pazarını keşfeden İsviçreli gıda ve içecek ihracatçıları için iyi bir yıl oldu. İsviçre’nin Türkiye’ye ihracatı bir önceki yıla kıyasla %52,3 oranında artarak 64,3 milyon dolara ulaştı.
 
Peki Türkiye, İsviçre’den hangi ürünleri ithal ediyor? OEC verilerine göre İsviçre’den en fazla ithal edilen ürünler;
 
• Aromalı su – 22,8 milyon dolar
• Çikolata – 4,32 milyon dolar
• Kahve – 3,79 milyon dolar
 
Türkiye’de sağlıklı beslenme alışkanlığının yayılmasıyla fonksiyonel içecek tüketimi arttı. Katma değerli bu fonksiyonel içecekler, enerji arttıran ve ekstra vitaminlerle desteklenen içeriklere sahip.  Türkiye’de yetişen aloe vera, akçaağaç ve kaktüs gibi bitkiler de tüm ülkedeki fonksiyonel içeceklerin içerisinde bulunuyor.
 

DACH Ülkeleri içerisinden Türkiye pazarına ihracat yapan en büyük üçüncü isim Avusturya
DACH ülkelerinin Türkiye’ye gıda ve içecek ihracatı söz konusu olduğunda Avusturya, 58,1 milyon dolar ile İsviçre’nin hemen arkasından geliyor.
 
Avusturya’nın Türkiye pazarına yaptığı gıda ve içecek ihracatı nispeten köy ürünlerine yönelik. OEC verilerine göre en çok ihraç ettikleri ürünler:
 
• Aromalı su – 33 milyon dolar
• Süt – 2,34 milyon dolar
• Peynir – 1,26 milyon dolar
 
Avusturya, süt ithalat pazarının %54’ünü elinde bulundurmakta. Ülke, peynir ithalat pazarının sadece %2,5’ine sahip olsa da halen Avusturyalı süt firmalarının Türkiye pazarına girmesi için birçok fırsat mevcut.
 
Türkiye’deki kişi başı süt ürünü tüketimi dünya ortalamasının üzerinde. Dünya ortalaması 50 kilogram iken Türk halkı her yıl 56,2 kilogram süt ürünü tüketiyor. Genel olarak bakıldığında süt ve süt ürünleri sektörünün 5,5 milyar dolardan daha yüksek bir değere sahip olduğunu görebiliyoruz.
 

DACH ülkeleri, Türk gıda ve içecek ithalatçıları için fırsatlar kapısı

Yukarıdaki veriler göz önünde bulundurulduğunda, DACH Ülkelerinin Türk üreticiler için önemli bir ithalat kapısı olduğunu söylemek mümkün; geriye ise önemli alıcılarla buluşmak için doğru platformu bulmak kalıyor. Bunu yapabileceğiniz tek bir yer var: WorldFood İstanbul.

WorldFood İstanbul: Türkiye’nin 1 Numaralı Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı

Türkiye’nin lider gıda ve içecek fuarı olan WorldFood İstanbul, tüm Türkiye’deki alıcıları, restoran işletmecilerini, HoReCa sektöründen isimleri, perakendecileri ve Türkiye gıda pazarındaki diğer tüm önemli oyuncuları bir araya getiriyor.
 
WorldFood İstanbul geçen yıl 30 ülkeden 400’ün üzerinde katılımcıyı 16.085 ziyaretçi ile buluşturdu
 
Daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? Hemen bizimle iletişime geçin.
Geri