Türkiye’de HoReCa sektörü ilerlemeye devam ediyor


Otel, restoran ve kafeler, Türkiye’nin tüm gıda sektörünün 13.4 milyar dolarlık kısmına tekabül ediyor.

Hem yerel tatlara hem de turistlerin damak tadına hitap eden HoReCa segmenti, doğası gereği ithal ürünlere de kapılarını sonuna kadar açıyor.
 
Türkiye’de HoReCa sektöründe milyar dolarlar harcanıyor
 
Türkiye’de otellerde, kafelerde, restoranlarda ve ev dışındaki diğer mekanlarda yapılan harcamalar her yıl milyarlarca dolara ulaşıyor.
 
Turist sayısı 2017’de önemli derecede artış gösterdi. 2018’de de 40 milyon turistin Türkiye’ye 30 milyar dolarlık gelir sağlayarak sektörün genişlemesine katkıda bulunması bekleniyor.
 
Sektördeki para akışının büyük bir kısmını tatil yerleri ve turistik şehirler domine ediyor. Gelirin %43’ü doğrudan İstanbul’dan gelirken, Bodrum, Antalya, İzmir, Bursa ve Ankara da pazarın %30’una hakim oluyor.
 
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi turist merkezlerinde dışarıda yiyen tatilcilerin sayısındaki artış göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’deki restoranların bu yıl yeniden canlanacağını söylemek mümkün.
 
HoReCa, yaşam tarzının değişmesiyle gittikçe büyüyor
 
Türkiye 3.800’den fazla otele, 150.000’den fazla restorana, kafeye ve sayıları giderek artan fast food dükkanlarına ev sahipliği yapıyor. Sektör her yıl genişliyor ve değişiyor; bununla beraber tedarikçiler için yeni fırsatlar doğuyor.
 
Örneğin, Türkiye’de kişi başına dışarıda yemeğe yapılan harcama, Avrupa ortalamasından daha düşük. Dışarıda yemek için kişi başı ortalama 245 dolar harcanırken Avrupa’da bu sayı ortalama 843 dolar. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin Avrupa’dan geride kaldığı düşünülebilir ancak en görkemli ağaçlar en küçük köklerden büyür. Türkiye’deki yıllık harcamada otel, restoranların ve kafelerin hakim olabileceği geniş bir pazar payı var ve bu trend Türkiye’deki demografik değişikliklerle de artış gösteriyor.
  
 
Dışarıda yemek, Türk mutfağı ve yemek alışkanlıklarının önemli bir parçası. Bu durum genellikle aile ve arkadaşların evlerde toplaşarak ev yemekleri yemeleri şeklinde gerçekleşiyor. Fakat artan gelir seviyesinden de anlaşılacağı üzere Türkiye’de insanlar artık hiç olmadıkları kadar meşgul; dolayısıyla bu alanda da kolaylık artık üstün geliyor.
Türk halkı bu toplantılar için zaman bulmakta zorlanıyor; restoranlar da insanların sevdikleriyle beraber iyi bir yemek için talep ettiği alan ihtiyacını gidermeye yardımcı oluyor.
 
Bu sebeplerden dolayı sektörün 2019 yılında %5 oranında büyümesi ve bu büyümenin önümüzdeki on yıl boyunca da devam etmesi bekleniyor.
 
 
Yabancı ürünler, Türkiye’de HoReCa aktivitelerini geliştiriyor
 
Yabancı üreticiler, Türkiye’deki HoReCa sektörüne nasıl tedarik sağlayabilir?
 
Coğrafi açıdan bakıldığında Türkiye Doğu ve Batı arasında bir köprü görevi görmektedir. Bu sayede Türkiye’de bin yıldır yüzlerce kültür birbiriyle etkileşim içerisine girdi ve bu da mutfak kültürüne ve tariflere yansıdı.
 
Konu yemek olduğunda Türk halkı cesur ve sofistike zevkleriyle uluslararası bir konumda yer alıyor. Metropollerde İtalya, Teksas-Meksika, Tayland, Çin ve daha birçok dünya mutfağına restoranlarda ulaşmak mümkün.
 
Bu restoranların iyi performanslarını devam ettirmeleri için de yabancı tedarikçilerden birtakım özel malzemeler almaları gerekiyor.
    
TÜGİDER ve daha fazla HoReCa temsilcisiyle tanışmak için WorldFood Istanbul’da yerinizi alın
 
Oteller, restoranlar ve yemek hizmeti sunan diğer yerler ürünleri doğrudan ithal etmediğinden yapılacak en mantıklı şey ithalatçılarla, distribütörlerle ve önemli temsilcilerle güçlü bağlantılar kurmak. WorldFood İstanbul’da bunların tümünü tek bir etkinlikte, tek bir yerde yapabilirsiniz.
 
Türkiye’nin lider gıda ve içecek ticareti fuarı olan WorldFood İstanbul, HRI sektörünün üyeleri dahil olmak üzere Türkiye gıda sektörünün önemli oyuncularını ağırlıyor.
 
Geçen yılki etkinlikte tümü işlerinin kapsamını genişletmek adına en iyi ortakları ve ürünleri bulmak amacıyla Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve birçok diğer bölgeden gelen 13.000’den fazla ziyaretçi ağırlandı.
 
Rekabette öne geçmek için en iyi standlardan birini hemen ayırtın.
 
Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Bizimle iletişime geçin.
Geri