Türkiye’de gıda ve içecek ihracatına dair bir rehber


Türkiye, gıda ve içecek ihracatı açısından önemli bir bölge. Her yıl yaklaşık 5 milyar dolar değerinde temel gıda malzemesi ithal edilmesi pazarı ihracatçılar için giderek daha cazip bir hâle getiriyor.


Uluslararası ürünlere dayalı niş pazar segmentleri giderek daha belirgin bir hâle geliyor. Bu yükselen sektörler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
 
Balık ve deniz mahsulleri, işlenmiş meyve ve sebzeler, atıştırmalıklar ve dahası günümüzde Türkiye’nin temel ithalat kategorileri arasında. Fakat ihracatçılar için Türklerin ne istediğini bilmek yolun sadece yarısı; kalanını aşmak için ise ürünlerin Türkiye pazarına nasıl sokulacağını bilmek gerekiyor.
 
Ürünlerinizin Türkiye’nin yaklaşık 80 milyonluk potansiyel müşteri tabanına ulaşabilmesi için Türkiye’ye nasıl gıda ve içecek ihraç edileceğini anlatan bu pratik rehberi hazırladık.
 
Türkiye’ye gıda ve içecek ihracatı için kullanışlı rehberiniz
 
Ticari anlaşmalar & gümrük birlikleri
 
Türkiye, Avrupa ve Asya arasında köprü görevi gördüğünden Avrupalı, Asyalı ve küresel kuruluşlarla birçok farklı ticari anlaşması bulunuyor. Bu doğrultuda tarifeler, vergiler ve ithalat oranlarının aşağıda belirtilen gruplarda Türkiye’nin ortaklarının lehine olması da oldukça muhtemel.
 
Türkiye’nin 1995’ten beri Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması bulunuyor. Bu da 28 AB ülkesine Türkiye’de tercihli uygulama olanağı sağlıyor.
 
Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü'ne üye.
 
Türkiye aynı zamanda Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na da üye.
 
Bunlara ek olarak Türkiye’nin 18 tane daha ülkeyle serbest ticaret anlaşması bulunuyor.
 
ABD’nin ithalat danışma organı olan export.gov, Türkiye’nin gümrük birliklerini ve anlaşmalarını derledi. Daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
 
Export.gov: Türkiye'nin gümrük birliklerine ve ticari anlaşmalarına genel bir bakış
 
İthalat prosedürleri
 
Türkiye, kapsamlı ticari ortak ağı ve önemli finansal kuruluşlara üyelikleri sebebiyle birçok ithalat/ihracat prosedürüne tabi. Avrupa Komisyonu Pazara Giriş Veritabanı, Türkiye’ye ürün ithal etmeye ilişkin kural, düzenleme ve prosedürleri ana hatlarıyla belirtiyor.
 
Avrupa Komisyonu Pazara Giriş Veritabanı: Türkiye'deki ithalat prosedürlerine genel bir bakış
 
İthalat tarifeleri
 
Birçok anlaşma sayesinde günümüzde birçok ürünün Türkiye’ye tarifesiz girmesi mümkün; fakat bu durumda bile ihracatçıların dikkat etmesi gereken bazı yerel vergiler bulunuyor. Örneğin alkol, Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) tabi ve bu vergi, alkollü içeceğin türüne göre büyük farklılıklar gösterebiliyor.
 
Türkiye’nin ithalat tarifelerinin detaylı açıklaması için aşağıdaki linke tıklayın.
 
Export.gov: Türkiye'deki ithalat tarifelerine genel bir bakış
 
İthalat gereksinimleri / dokümantasyon
 
Aralık 2011’den öncesine kadar Türkiye’ye gelen ürünlerin, özellikle de gıda ve içecek ürünlerinin çoğu için ithalat izni gerekiyordu. Bu gereksinimler sonradan kaldırıldığından bahsi geçen izin artık sadece hayvansal ürünler için geçerli.
 
Bununla birlikte hala ithalatçı ve yabancı ihracatçıların ürünlerinin pazara ulaştığından emin olmak adına ihtiyaç duyacağı birçok önemli belge mevcut. Aşağıdaki linke tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 
Export.gov: Türkiye'deki ithalat gereksinimleri ve dokümantasyonuna genel bir bakış
 
Gümrük yönetmelikleri
 
Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ülkedeki gümrük yönetmelikleri için kendi rehberini hazırladı. Aşağıdaki sayfadan bu rehbere ulaşabilirsiniz.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gümrük yönetmelikleri sayfası
 
Etiketleme gereksinimleri
 
Türkiye’ye giren tüm paketler, kutular ve balyaların üzerinde nakliye işaretleri, numaraları, boyutları ve brüt ağırlıkları yazmalıdır.
 
Türkiye, AB üyesi olmasa da AB’nin standartlaştırılmış işaretleme direktiflerinin birçoğunu tamamen uygulamaktadır.
 
Fakat Kazakistan gibi ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’nin etiketlemeye yönelik gereksinimleri oldukça net.
 
Export.gov: Türkiye'de etiketleme gereksinimlerine genel bakış
 
Diğer yardımcı kaynaklar
 
Yukarıdaki bilgiler Türkiye’nin ithalat pazarı hakkında yol gösterici nitelikte olsa da aşağıdaki linkler pazarda nasıl iş yapıldığına dair daha net bir tablo sunacaktır.
 
Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Sıralaması
 
Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
 
Türkiye’nin lider gıda ve içecek etkinliği WorldFood İstanbul’da bize katılın
 
İhracatı nasıl yapacağınıza dair bilgileri aldınız; şimdi ise yeni iş ve işbirlikleri zamanı. Bu yıl WorldFood İstanbul’a gelin ve ortaklıklar kurma fırsatlarını değerlendirin.
 
WorldFood İstanbul her yıl 29 ülkeden 450’in üzerinde yerel ve uluslararası şirketten gelen 13.000’den fazla endüstri profesyonelini ağırlıyor. Üreticilerin ürünlerini perakendeciler, dağıtımcılar, HoReCa sektörü üyeleri ve çok daha fazlasının da içerisinde bulunduğu endüstri alıcılarının önünde sergilemeleri için en ideal yer.
 
Standınızı buradan ayırtabilirsiniz.
 
Daha fazla bilgi için ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin
 
Geri