Türkiye / Hindistan gıda ticareti


Gıda ürünleri ve gıda bileşenleri alanında dünya çapında bir tedarikçi olan Hindistan, Türkiye için de gıda ve içecek pazarı için büyük potansiyel sunuyor. Hindistan’la olan ticari ilişkilerin günden güne ilerlemesi yakın gelecekte iki ülke arasındaki ticaretin daha da kapsamlı bir hâl alacağını gösteriyor.

Gıda ürünleri ve gıda bileşenleri alanında dünya çapında bir tedarikçi olan Hindistan, Türkiye için de gıda ve içecek pazarı için büyük potansiyel sunuyor.  Hindistan’la olan ticari ilişkilerin günden güne ilerlemesi yakın gelecekte iki ülke arasındaki ticaretin daha da kapsamlı bir hâl alacağını gösteriyor.
 
Hint gıda ve içecek ürünlerinin Türkiye’deki potansiyeline daha detaylı bir şekilde ele alalım;
 
Hindistan: Dünya çapında bir gıda ve içecek devi
 
Hindistan, 2017’nin ilk on ayında yaklaşık 26 milyar dolar değerinde gıda ve içecek ihracatı yaparak %13,6 oranında bir artış gösterdi. Et, balık, deniz mahsulleri ve süt ürünleri alanında dünya çapında bir oyuncu olan Hindistan’ın temel gücü ise tedarik ettiği meyve, sebze, tahıl, baharat, çay ve kahvelerden geliyor.
 
Hindistan’ın en çok ihraç ettiği ürünler ise aşağıdaki gibi (Ocak-Ekim 2017 verilerine göre):
 
• Et ve sakatat – 3.3 milyar dolar
• Balık ve deniz mahsulleri – 5.3 milyar dolar
• Süt, süt ürünleri ve yumurta – 278.8 milyon dolar
• Sebze (marul, soğan, domates, ıspanak ve havuç dâhil) – 983.4 milyon dolar
• Meyve (mango, portakal, muz, kayısı, üzüm ve avokado dâhil) – 1.5 milyar dolar
• Kahve, çay, baharat – 2.7 milyar dolar
 
Türkiye’nin Hindistan’dan en çok ithal ettiği ürün grupları; pirinç, kahve ve çay
 
Türkiye 2016 yılında Hindistan’dan 197.5 milyon dolar değerinde gıda maddesi ithal etti; bu da Hindistan’ın tüm ihracatının yaklaşık %0,7’sine tekabül ediyor. Hint pirinci ve pilavlık pirinç dâhil olmak üzere pirinç, toplam satışlardaki 113 milyon dolarlık payıyla en çok ihraç edilen ürün oldu.
 
Hint pirincinin Türklerin damak tadına hitap ettiği, WorldFood Istanbul’dayer alan Hint firmalarının sayısından da anlaşılıyor. Fuara katılan Hint firmalardan 7’si pirinç alanında uzmandı; Armoa Agrotech Ltd, Bharat Cereals ve PK Overseas bu firmalardan bazılarıydı.
 
Türkiye’nin Hindistan’dan en çok ithal ettiği ikinci ürün grubu ise çay ve kahve. 2016 yılında bu ürün grubunda yaklaşık 41 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Hindistan, Türkiye’nin çay ve kahve ithalatının neredeyse çeyreğinde pay sahibi.
 
Türk mutfağının baharatlı ve acı lezzetlerle dolu olması noktasında Hint mutfağı ile oldukça benzerlik gösteriyor. Hem Türk hem de Hint gıda üreticilerinin ilgisini çeken ortak birçok baharat bulunuyor. Baharat özelinde 2.3 milyon dolarlık ithalat yapıldı.
 
Hintli ithalatçılar için Türkiye’deki en yüksek potansiyelli ürün grupları ise gıda bileşenleri, çay ve kahve
 
Yukarıdaki bilgilere baktığımızda Türkiye’nin dev gıda işleme sektörünün ihtiyacı olan pirinç ve baharat gibi malzemelerin Hintli ihracatçılar için büyük potansiyel taşıdığını görebiliyoruz. Gıda ve içecek üretimi Türkiye’deki temel sektörlerden birisi; ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre bu sektör, ülke GSYH’sinin yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Bu yüzden de sektör, Türkiye’nin en büyük üreticilerinin işlerinin devamlılığını sağlamak adına sürekli yüksek miktarlarda malzemeye ihtiyaç duyuyor.
 
Sırada çay ve kahve sektörü var;
 
Çay, Türkiye’de günlük hayatın temel öğelerinden biri. Hatta yıllık toplam 246.000 tonluk tüketimle Türkiye dünyanın en çok çay tüketen ülkesi; her bir Türk vatandaşı yılda ortalama 1.000 bardak çay içiyor.
 
Kahve ise Türkiye’nin HoReCa sektöründe giderek daha fazla yer buluyor. Starbucks gibi uluslararası zincirler Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve bu beraberinde yeni bir kahve içme kültürünü beraberinde getiriyor. Her yıl düzenlenen İstanbul Kahve Festivali gibi birçok etkinlik, ülkenin genç ve dinamik nüfusundan büyük ilgi görüyor; bu trendin de önümüzdeki yıllarda tüm ülkeye yayılması bekleniyor.
 
Hintli gıda ve içecek üreticileri; WorldFood Istanbul’da bize katılın
 
Türkiye pazarındaki Hint gıda potansiyeli ortada ve WorldFood Istanbul’da ona ulaşmanız mümkün.
 
Türkiye’nin lider gıda ve içecek etkinliği olan WorldFood Istanbul, yeni ortak ve ürün arayışındaki perakendeciler, üreticiler, toptancılar ve çok daha fazla profesyonel dâhil olmak üzere Türkiye’deki binlerce önemli alıcıyla tanışmak için en ideal yer.
 
İlginizi çekti mi? Stand rezervasyonu için tıklayın.
 
Ayrıca hemen bizimle iletişime geçerek WorldFood Istanbul’un Türkiye ve ötesindeki iş potansiyelinizi nasıl artırabileceğine dair bilgi edinebilirsiniz.
 
Geri