Türkiye gıda ve içecek sektörüne dair haberler: Mart 2018


Türkiye gıda ve içecek sektöründeki yolculuğumuz, Mart ayının en önemli haberleriyle devam ediyor…

Türkiye gıda ve içecek sektöründeki yolculuğumuz, Mart ayının en önemli haberleriyle devam ediyor…
 
Rusya’dan gelecek etler iki ay içerisinde Türkiye’de olacak
 
Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeni Gromyko, Rusya’dan Türkiye’ye yapılacak et tedarikinin önümüzdeki iki ay içerisinde tamamlanacağını belirtti.
 
Bay Gromyko, Şubat 2017’de Moskova’da gerçekleştirdiği bir röportajda; “Her gün etkin bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye ile ilerlettiğimiz görüşmelerden oldukça memnunuz. Bu görüşmelerin bir buçuk ay ila iki ay içerisinde tamamlanacağını öngörüyoruz.”
 
Görüşmeler özellikle de Rusya’dan Türkiye’ye gelecek hindi, kaz ve ördek etlerini kapsıyor.
 
Türk müfettişler 2017’de Rusya’daki süt ve et fabrikalarını da ziyaret ederek Rusya’nın ihracat potansiyelini artırdı.
 
2016’da konuşan ve zamanın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Faruk Çelik, Türkiye’nin her yıl yaklaşık 200.000 tonluk bir et açığı olduğunu ve anlaşmaya varıldığı takdirde Rusya’dan 50.000 tonluk et ithal edilebileceğini belirtti.
 
Şeker üretimi özelleştiriliyor
 
Türkiye, dünyanın en büyük yedinci şeker pancarı üreticisi. Türkiye’nin kapsamlı şekerleme segmenti için temel nitelikte olan bu önemli maddenin üretimi şu an tüm ülkede büyük endişe oluşturuyor; dolayısıyla hükümet, sektörü özelleştirmek için düğmeye bastı.
 
Özelleştirme İdaresi, Türkiye Şeker Fabrikaları’nın (Türkşeker) elindeki 25 fabrikadan 14’ünü satmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.
 
Bu kapsamlı plan tüm ülkede endişeyle karşılandı. En büyük sorun ise üretkenlik. Geçmişte özelleştirilen fabrikalar bu dönüşümden kısa bir süre sonra kapatıldı. 2009’da devletten alınan ve 2010’da kapanan Tokat Sigara Fabrikası bunun en önemli örneklerinden biri.
 
Birçok kişi aynısının şeker fabrikalarında da gerçekleşeceğinden endişeli. Şekerleme pazarının Türkiye’deki değeri 3 milyar doların üzerinde ve şeker tek başına tüm sektörde 2.2 milyar dolarlık bir paya sahip.
 
Şeker üretimi, Türkiye Cumhuriyeti için tarihsel bir önem taşıyor, zira ülkenin Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı’ndaki “üç beyazlardan” biri de şeker.
 
Özel üreticiler daha çok nişasta bazlı şekerler üreteceğinden ve bu şekerler de Türkiye’nin obezite oranını arttıracağından, fabrikaların özelleştirilmesine olan desteğin azaldığını söylemek mümkün.
 
Türkiye, Orta Doğu’yu hedefliyor
 
Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’yu bağlayan bir köprü niteliğinde. Her yıl binlerce ton Türk ürünü Avrupa’ya ulaşıyor; dolayısıyla Türkiye, gıda ve içeceğe yönelik ticaret yollarını genişletmeye kararlı ve Orta Doğu da temel hedeflerinin arasında.
 
Türkiye, 2017 yılında Orta Doğu’ya 4.7 milyar dolar değerinde gıda ve içecek ihraç etti. Ülkenin toplam ihracatının 10.6 milyar dolar değerinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda Orta Doğu’nun önemi açıkça belli oluyor.
 
Türkiye’nin bölgeye en çok ihraç ettiği ürünler arasında zeytin ve zeytinyağı da var. Örneğin, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, bölgesel zeytinyağı ihracatının 2017 yılında %103 oranında arttığını belirtiyor. Meyve ve sebze üreticileri de ihracatın 791 milyon dolara ulaştığını kaydedildi.
Geri