Türkiye gıda ve içecek sektöründeki 7 trend


2017 yılı itibariyle dünya helal gıda pazarı büyüklüğü 912 milyar dolara ulaşmıştır

1. Helal gıda


2017 yılı itibariyle dünya helal gıda pazarı büyüklüğü 912 milyar dolara ulaşmıştır ve bunun 28 milyar dolarını Türkiye oluşturmaktadır. Türkiye’de helal gıda pazarının büyüme hızı oldukça yüksektir.
 
Türk halkının dini inançlarını gıda tüketimine yansıtması, uluslarası tedarikçilere bu pazarda büyük bir potansiyel sağlamaktadır. Türkiye’nin lider gıda ve içecek fuarı WorldFood Istanbul’da helal gıdanın merkezi olan BAE’den çok sayıda katılımcı ve ziyaretçinin yer alması; bu ürünlere olan talebin yoğun olduğunu kanıtlar niteliktedir.
 

2. Sağlıklı beslenme


Sağlıklı beslenme anlayışının her geçen gün daha çok benimsenmesiyle organik ve sağlıklı gıda tüketiminde artış gözleniyor. Türkiye’de 2015’ten günümüze kadar katlanarak artan satış oranları, günümüzde çift haneli rakamlara ulaşmış durumda. 
 

3. Su yeniden tanımlanıyor


Sağlıklı yaşam tarzı gereği fonksiyonel içecek tüketimi her geçen gün artış gösteriyor. Bu ürünler vitamin ve minerallerden zayıflama takviyelerine kadar birçok fayda sunuyor. Bunun yanında aloe vera, akçaağaç ve kaktüs gibi birçok bitki de sağlıklı içerikleri nedeniyle suya ekleniyor; bu bitkilerin çoğu Türkiye’de bulunuyor.
 
İnfografiği inceleyerek en çok rağbet gören içecekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

4. E-ticaret


Eskiden sadece paket servisli restoranlar ve fast food zincirlerinden internetten yemek sipariş edilirken, günümüzde çok uluslu şirketler, internetin gücünü kullanarak tüm dünyaya yemek ulaştırabiliyorlar. Türkiye’de e-ticaretin 2021’e kadar 9.67 milyar dolar gelir getirmesi bekleniyor. Gelecekte Türkiye’de çok daha fazla kişinin market alışverişini online yapacağını söylemek mümkün.
 

5. Kahve


Türkiye’de kahve tüketimi her geçen yıl artış gösteriyor. Geçen yıla kıyasla %15,7’lik bir artış söz konusu. Türkiye’de kahve ithalatında 2010 yılından bugüne kadar %125’lik bir büyüme gerçekleşti. Türk halkı sıcak içeceklerde kafeini tercih ettiği sürece sektördeki ithalat artmaya devam edecek gibi görünüyor.
 

6. Atıkla mücadele


Türkiye’de çevre bilincinin gelişmesiyle birlikte ambalaj ve paketleme önemini arttırdı. Gıda da dahil olmak üzere tüm sektörlerde atığa karşı ulusal bir mücadele söz konusu.
 
Ürünlerin paketleniş şekli ve geri dönüştürülebilir olması karar vericilerin tercih aşamasında dikkat ettikleri unsurlar arasında yer alıyor.
 

7. El yapımı ürünler


El yapımı ürünler, Türk tüketiciler arasında oldukça popüler. Örneğin, unlu mamullerde taze, el yapımı ekmek, Türkiye’deki ekmek satışlarının %97’sini oluşturuyor. Bu durum diğer sektörlere de yayılıyor ve Türkiye’deki birçok süpermarket el yapımı ürün satıyor.
 
Yukarıda bahsedilenler Türkiye’deki gıda trendlerinin sadece ufak bir kısmı. Daha birçok trend, Türkiye’nin en büyük uluslararası gıda ve içecek fuarı WorldFood Istanbul’da sektör profesyonelleri tarafından keşfedilmeyi bekliyor.
 

Türkiye’deki gıda ve içecek trendlerini ve alıcıları WorldFood Istanbul’da keşfedin


Ülkedeki en büyük ve en başarılı gıda ve içecek fuarı WorldFood Istanbul, bu yıl 400’ün üzerinde katılımcıyı 15.000’e yakın ziyaretçi ile buluşturmaya hazırlanıyor. WorldFood İstanbul, ürünlerinizi distribütörler, perakende temsilcileri ve HORECA sektöründekiler dahil olmak üzere gıda ve içecek profesyonellerinden oluşan büyük bir kitleye sergilemek için mükemmel bir platform oluşturuyor.
 
Standınızı buradan ayırtabilirsiniz.
Geri