Türkiye gıda ve içecek sektörü haberleri: Şubat 2018


Türkiye 2018’de gıda ve içecek üretimine daha fazla yatırım yapacak


2018 yıllık yatırım programı kapsamında hükümet harcamalarındaki en büyük payı gıda ve içecek üretimi alacak. Bu yılki toplam 1,2 milyar liralık (271,2 milyon dolar) harcama içerisinde gıda ürünü üreticilerinin 342,6 milyon liralık (91 milyon dolar) bir pay alması bekleniyor.
 
Mevcut kaynakların çoğunluğu, 2018’deki aktiviteleri için hükümetten 120 milyon lira alacak olan ÇAYKUR’a gidecek. En fazla fonlanan ikinci kuruluş ise 116,5 milyon lira (30,9 milyon Euro) ile TÜRKŞEKER olacak.
 
Resmi kurumlar da sıralamanın gerisinde kalmıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018’de 57,1 milyon liralık (15,6 milyon dolar) ek destek alırken Et ve Süt Kurumu da 48 milyon liralık (12,7 milyon dolar) bir ek destek alacak.
 
Peyman, EBRD kredisiyle büyüyor
 
Türkiye’nin en büyük kurutulmuş meyve, fındık, çekirdek ve patlamış mısır üreticilerinden biri olan Peyman, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) aldığı 32 milyon avroluk (39,8 milyon dolar) kredi ile işlerini genişletmeye hazırlanıyor.
 
Peyman bu krediyle Eskişehir’de yeni bir üretim tesisi açacak. 2018’in ilk yarısında faaliyete geçecek 59.000 metrekarelik yeni fabrikanın 2023’te tam kapasiteyle çalışmaya başlamasıyla birlikte Peyman’ın mevcut üretim kapasitesini iki katına çıkarması bekleniyor.
 
EBRD kredisi aynı zamanda Peyman’ın yeni bir satın alma anlayışını benimsemesini sağlayacak. Firma bu kapsamda hammaddeleri doğrudan Türk çiftçilerden alarak hem tasarruf etmiş hem de ürün kalitesini geliştirmiş olacak.
 
Türkiye’deki turistler gıda ve içeceğe yaklaşık 6 milyar dolar harcıyor
 
Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan turizmin milyar dolarlık gelirleri aynı zamanda ülkenin HoReCa sektörü için de önemli. Turizm harcamaları 2017’de %19 oranında büyüyerek 23,3 milyar dolara ulaştı. Bu dev rakamın neredeyse çeyreğini gıda ve içeceğe yapılan harcamalar oluşturuyor.
 
Türkiye’ye gelen ziyaretçiler, ülkenin pek çok restoranında yiyip içerken toplam 5,86 milyar dolar gibi bir miktar harcıyorlar. Türkiye’nin turizm merkezi olan İstanbul ise muhtemelen bu harcamanın büyük bir kısmını oluşturuyor.
 
Rusya, tarımsal yaptırımların tamamını kaldırmaya hazır değil
 
Ocak’ta Rusya’nın Türk mahsuller, özellikle de domates üzerindeki tüm ithalat kısıtlamalarını 2018’in başlarında geçici olarak kaldıracağını bildirmiştik fakat Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, Ocak 2018’de Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’nda “yaptırımlar arasında Rus çiftçilerinin menfaatlerini korumak istediklerinden bu kısıtlamaları tamamen kaldırmaya hazır olmadıklarını” söyledi.
 
An itibarıyla Rusya sadece üç Türk domates üreticisinin ihracatına izin veriyor. Fakat Reuters’e göre yıl içerisinde beş ihracatçı daha Rusya pazarına girebilir.
 
Bu zamana kadar Rusya ve Türkiye arasındaki ticari normların tamamının sağlanmasına yönelik süreç devam edecek.
Geri