Türkiye gıda ve içecek sektörü gelişmeleri: Ağustos 2019


Bu ayki sektör haberlerimiz arasında gıda ve içecek ürünleri ithalat hacmi, Türkiye’de süt ve süt ürünleri üretimi ve Türkiye’nin favori pizza zincirlerinden birinin büyüme planları var.

Gıda ve içecek sektörüne genel bir bakış

Süt ve süt ürünleri sektörü Temmuz’da küçüldü

Turkish dairy output has dropped.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre süt ve süt ürünleri üretimi Temmuz 2019’da azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye çapında süt, peynir ve yoğurt üretiminde %1.6’lık bir düşüş görüldü.

Bunların arasındaki en büyük düşüş peynir üretimindeydi. İnceleme sürecinde inek peynirinde %13.8’lik bir düşüş görülürken, manda, keçi ve koyun peynirleri gibi diğer peynir çeşitlerindeki düşüş %4.1’di.

Türkiye 2019’un ilk yarısında 6.3 milyar dolarlık gıda ve içecek ithalatı yaptı

Turkey's food & drink imports dropped between Jan-June 2019.

TÜİK, 2019’un ilk yarısı için gıda ve içecek ithalat istatistiklerini açıkladı.

Verilere göre, Ocak ve Haziran arasında Türkiye 6.3 milyar dolarlık gıda ürünü ithal etti. Bu, bir önceki yıla göre %12.5’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Konuya yorum yapanlar arasında özellikle TÜİK İstanbul Ofisi Başkanı Ahmet Atalık, bunun gıda ürünlerinde fiyat artışlarına yol açabileceğini ve tüketicilerin istedikleri gıda ve içecek ürünlerini karşılamalarının zorlaşabileceğini söyledi.

Çoğunlukla yerel alternatiflerden daha ucuz olan ithal ürünler, gıda ürünlerindeki fiyatlandırma sorununda oldukça önemli.

Türk pizza zinciri isim değişikliği ile birlikte büyümeyi planlıyor

Pizza Pizza has rebranded into Terra Pizza and is now planning on expanding across Turkey.

Türkiye’nin ilk pizza zinciri Pizza Pizza, yeni yatırımlarla birlikte önümüzdeki üç yıl içerisinde 350 yeni şube açmak istediklerini söyledi. Firma, yeni isimleri Terra Pizza ile ülke çapında büyümeye devam edecek.

Terra Pizza, Domino’s’tan sonra Türkiye’nin ikinci en büyük fast-food pizza restoranı durumunda. Domino’s ise 43 şehirde 130 şubeye sahip.
 
Geri