Türkiye gıda ve içecek sektörü


Türkiye: Avrupa ve Asya arasında bir köprü oluşturuyor. Ayrıca 80 milyonluk nüfusuyla gıda ve içecek sektöründe önemli bir oyuncu.

Gıda maddelerinin üretimi, Türkiye ekonomisinin önemli bir parçası; ülke GSYH’sinin neredeyse %20’sini gıda ve içecek sektörü oluşturuyor ve bu oran yakında daha da artacak gibi görünüyor. Hükümet gıda üretimini 2023’e kadar büyük ölçüde artırmayı hedefliyor.
 
Yerel bazda bakıldığında Türkiye’nin gıda endüstrileri oldukça güçlü. Fakat daha büyük bir ölçekte bakıldığında uluslararası markaların pazarda pay edinmeleri ve ülkeye ihracat yapmaları için hala birçok değerlendirilmemiş bir alan bulunuyor.
 
Türkiye’nin gıda endüstrisine biraz daha yakından bakalım. Sadece uluslararası şirketlerin üretimiyle doldurulabilecek pazar boşlukları ve alanlarını inceliyoruz.
 
Türkiye’nin gıda ve içecek sektörüne genel bir bakış
 
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gıda ve içecek üretimi neredeyse 141 milyar dolar değerinde bir sektör. Tarım, Türkiye ekonomisinin en temel öğelerinden biri; bu alandaki üretim, özellikle de meyve, fındık ve sebze üretiminde Türkiye’yi Orta Doğu’nun en büyük üreticisi konumuna getiriyor. Nitekim Türkiye, dünyanın en büyük yedinci tarım üreticisi.
 
Günümüzde talep gören birçok ürün Türkiye’nin uzmanlık alanına giriyor; aynı zamanda fındık, kayısı, incir, kiraz, ayva ve üzüm gibi ürünlerin üretim ve işlenmesinde Türkiye bir dünya lideri. Bunların yanında domates de önemli ürünler arasında – özellikle de Rusya pazarında.
 
Fakat gıda üretimi elbette bir ürünün yetiştirilmesi ve toplanmasından çok daha fazlasını kapsıyor. Dondurmadan yağa kadar her türden ürünün üretimi, et sektörüne yapılan yatırım ve tüm ülkede su ürünlerinin artırılması gibi birçok aktivite bu alana dâhil; Türkiye de bunların tam ortasında duruyor.
 
Türk markaların sadece iç pazarda tıkılıp kalması gibi bir durum da söz konusu değil. Türkiye’deki gıdaların hem bölgesel hem de küresel boyutlarda mevcudiyeti bulunuyor. Örneğin Ülker bisküvi, kek ve şeker alanlarında dünya devlerinden biri olarak görülüyor. Yıldız Holding, İngiliz McVitie’s gibi birçok yabancı firmaya ev sahipliği yapıyor. Beta Tea ise önceden Türkiye’nin ilk çay ithalatçısıyken şimdilerde uluslararası boyutta önemli bir oyuncu.
 
Türkiye’de 41.000’in üzerinde kayıtlı üretici bulunuyor; fakat ülkenin nüfusundaki değişim ve artan yerel üretim maliyetleri, daha fazla yabancı ürünün girişi için kapıları açıyor.
 
Türkiye her yıl 5 milyar dolar değerinde gıda ve içecek ithalatı yapıyor
 
Türkiye eskiden gıda alanında net bir ihracatçıydı; fakat genç ve meşgul profesyonellerden oluşan nüfusun artması ve üretim maliyetlerindeki artış sebebiyle Türkiye daha çok ithalata yöneldi.
 
Bu doğrultuda Temmuz 2017’de Türkiye gıda işleme sektörü için önemli olan malzemeler üzerindeki ithalat vergileri kaldırıldı. Tahıl ve baklagiller gibi ürünlerin yanı sıra kırmızı et ve kasaplık hayvanlarda da gümrük tarifesi kaldırıldı
 
İthalat değerleri son birkaç yıldır giderek artıyor; o kadar ki yıllık ithalat yaklaşık 5 milyar dolara ulaştı.
 
Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünler balık ve deniz mahsulleri
 
Peki, hangi ürünler Türk ithalatçılar talep görüyor? ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) araştırmalarına göre en çok talep gören ürün kategorileri* şöyle:
 
• Balık ve deniz mahsulleri – 172 milyon dolar –Türkler, daha sağlıklı alternatif protein kaynakları için denize yöneldiğinden bu kategori giderek daha sık tercih ediliyor.
• İşlenmiş meyve ve sebzeler – 134.5 milyon dolar – Türkiye her ne kadar önemli bir tarım ülkesi olsa da üretimin yeterli olmaması sebebiyle bu alanlarda da ithalat yapıyor.
• Atıştırmalıklar – 134.4 milyon dolar – Türkiye’nin ortalama yaşı 30.2; bu yaşlardaki kişiler de meşgul ve faal yaşantıları nedeniyle atıştırmalıklara büyük talep gösteriyorlar.
 
*Tüm veriler USDA’dan alınmıştır
 
Türkiye'nin gıda ve içecek ithalatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 
Bilinen ürünler dışında Türkiye’nin ithalat pazarında mesafe kat eden birçok niş ürün de mevcut; bu ürünlere Türkiye’nin dev şekerleme endüstrisine rağmen yerel üretimini yapmadğı kakao, özel peynirler ve organik gıdalar da dâhil.
 
Popüler ithalat kategorileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 
Uluslararası tedarikçilerin göz önünde bulundurması gereken başka bir alan da katkı maddeleri. En çok kullanılan katkı maddelerinin sadece %15’i Türkiye’de üretiliyor. Geriye kalan %85’in kapsadığı kalsiyum karbonat, sitrik asit, aroma ve renklendirici gibi katkı maddeleri ise yurtdışından getiriliyor.
 
Gıda perakendecilik ve hizmeti = milyar dolarlık pazara giriş için daha fazla fırsat
 
Gıda perakendeciliği, Türkiye’deki tüm perakende satışlarının %62’sine tekabül ediyor. Parasal açıdan ifade edecek olursak bu oran, yine yaklaşık 140 milyar dolar ile Türkiye’nin gıda üretimine eşdeğer. Benzer bir şekilde gıda hizmet sektörü de Türkiye’deki tüm ticari gıda ve içecek aktivitelerinin %6’sını oluşturuyor.
 
Türkiye’nin bilindik ve çok sevilen turizm endüstrisi sayesinde yükselişe geçen HoReCa sektörü ise özellikle güçlü bir konumda. Perakendecilik açısından bakıldığında Türkiye’nin giderek daha Batı tarzı hipermarket ve süpermarketleri tercih ettiği görülüyor; bu durum da yabancı ürünler için çok daha fazla satış hacmi ve pazar alanı anlamına geliyor.
 
Yerinizi bugün ayırtın ve bu endüstri profesyonellerinin yanında daha binlercesiyle tanışma fırsatını yakalayın.
 
WorldFood İstanbul: Pazara girişiniz için en ideal yer
 
Türkiye’nin lider uluslararası gıda ve içecek fuarı WorldFood İstanbul’da birçok HoReCa oyuncusu ve önemli perakendecinin yanında binlerce ithalatçı, dağıtımcı, toptancı ve önemli alıcılarla da tanışmanız mümkün.
 
Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Asya ve daha birçok yerden gelen 13.000’in üzerinde profesyonel ziyaretçi, yeni ürün ve tedarikçiler bulmak için her yıl İstanbul’daki bu etkinliğe katılıyor.
 
Ürünlerinizin büyük bir kitle tarafından görülmesini ve Türkiye’deki pazar mevcudiyetinizi artırmak istiyorsanız bu sene WorldFood İstanbul’da bize katılın.
 
Standınızı buradan ayırtabilirsiniz..
 
Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğu takdirde lütfen ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin. Size en kısa zamanda geri döneceğiz.
Geri