Türkiye gıda ve içecek pazarının son durumu: Ağustos 2018


Türkiye’nin dondurma ihracatı yükselişte

Dondurmaya kim hayır diyebilir? Türklerin demediği kesin, zira Türkiye’de hiç olmadığı kadar dondurma üretiliyor; o kadar ki üretim fazlası dondurmalar tek başına bir ihracat kalemine dönüşmüş durumda.
 
2018’in ilk yarısında Tayvan’dan ABD ve Kuzey Afrika’ya 4 kıtadan 38 ülke toplam 10.000 ton Türk dondurması ithal etti.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) verilerine göre bu ithalat, Türk üreticilere 24.2 milyon dolarlık bir gelir olarak yansıdı.
 
Aynı zaman diliminde Türkiye’nin dondurma ithalatı ise yaklaşık 1.3 milyon dolara tekabül etti.
 
Türkiye’de fastfood bayiliği alma talebi 2017 yılında %40 oranında arttı
 
Yabancı markalar, Türkiye fastfood sektörü üzerindeki hakimiyetlerini kaybediyor.
 
Fastfood sektöründen bir isim olan Mustafa Namlı’ya göre Türk halkının restoran tercihleri yeniden yerel zincirlere doğru yöneliyor. 
 
Yaşam İçin Gıda’ya konuşan Namlı, şunları söyledi: “Bu sıralar gelen bayilik taleplerine baktığımızda, talebin Türk markalara yöneldiğini görebiliyoruz. 2018’in Nisan ayında geçtiğimiz yıla kıyasla yerel zincir talebinde %40’lık bir artış yaşandı. Bu talebin yıl boyunca daha da artacağını ve Nisan 2019’da %65’e ulaşacağını öngörüyoruz.”
 
Türk Kızılay’ı, aşçılara acil durum eğitimi veriyor
 
Türk Kızılay’ı, olası faciaların önüne geçmek adına İstanbul’daki aşçılar ve catering personeline eğitim veriyor.
 
Kızılay Lojistik Genel Müdürlüğü ve de Kuzey Marmara, Batı Karadeniz, Akdeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki Afet Yönetim Merkezlerinden 14 aşçı eğitime katıldı.
 
Tüm ülkede toplam 70 aşçının bu eğitimden faydalanması ve buradan edindiklerini kendi yaşadıkları yerlerde başkalarına aktarmaları bekleniyor.

Eğitime katılanlar yeni et kesim yöntemleri, toplu pişirme yetileri ve maksimum besleyicilik için baklagillerin nasıl hazırlanması gerektiğine dair birçok şey öğrendi. Eğitimin amacı ise afet bölgelerinde çabucak hazırlanabilecek besleyici ve sağlıklı yemekler sunmak.
 
Türk Kızılay’ı aynı zamanda yemek alanında acil durum yardımını geliştirmeyi hedefleyen ulusal bir girişim olan Türkiye Afet Müdahale Planı’nın ana ortağı.
Geri