Türkiye gıda ve içecek pazarı: Temmuz 2018


L.I.F.E (Yiyecek Girişimciliği ile Geçim Kaynakları Gelişimi) Programı, göçmenlerin hayatlarını şekillendirmelerine yardımcı oluyor

Türkiye gıda ve içecek pazarına dair haberler

L.I.F.E (Yiyecek Girişimciliği ile Geçim Kaynakları Gelişimi) Programı, göçmenlerin hayatlarını şekillendirmelerine yardımcı oluyor
 
Avrupa’daki birçok ülke gibi Türkiye de Orta Doğu’daki savaştan kaçan, özellikle de güneydeki komşusu Suriye’den gelen binlerce mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’deki birçok kuruluş da mültecilerin yeniden kendi ayaklarının üzerinde durabilmelerine yardımcı oluyor. Bunun en iyi örneklerinden biri ise L.I.F.E (Yiyecek Girişimciliği ile Geçim Kaynakları Gelişimi) programı.
 
L.I.F.E’ın planı; mültecilere, gıda sektörüne yönelik kendi işletmelerini kurarak geçinmelerini sağlayacak eğitimi vermek. Programdan en az 1.240 kişi faydalanacak. Katılımcıların en az yarısı kadın, %75’i Suriyeli olacak.
 
Programdan faydalananlar hijyen, e-ticaret ve paketleme dahil olmak üzere gıda sektörünün temel yönlerini öğrenecekler. Program sonunda L.I.F.E katılımcılarının geliştirdiği tariflerin bulunacağı ve farklı mutfak kültürlerini içeren bir yemek kitabı yayımlanacak.
 
Türkiye, patates ve soğan ithalatına izin verdi 
 
AB, Mısır, İsrail ve Türkiye civarındaki sebze yetiştiricileri, bu yılın Temmuz ayının başlarında ellerini ovuşturmaya başladı; zira tam olarak bu sıralarda Türkiye, patates ve soğan ithalatına yeşil ışık yaktı.
 
Zamanında düzenli bir gıda ihracatçısı olan Türkiye şu sıralar gıda fiyatlarında enflasyonla karşı karşıya; şimdilerde ise ithalatçı konumunda ve gıda fiyatlarındaki mevcut sorunlarını halletmediği takdirde bu konumda devam edecek gibi gözüküyor.
 
Örneğin, İstanbul’da bir kilo soğanın fiyatı, Haziran-Temmuz 2018 aralığında %212’lik bir artış göstererek 6.5 liraya ulaştı; böylelikle Türkiye tarihinde ilk defa bir kilo soğanın fiyatı 4.5 lirayı aşmış oldu.  
 
Meyve suyuna tanıtım desteği
 
MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), meyve suyu ürünlerinin Türkiye’de daha fazla tüketilmesini sağlamak için 2018’i “meyve suyu yılı” ilan etti. 
 
MEYED Başkanı İlker Güney’e göre meyve suları besleyici, antioksidan ve sağlığa faydalı içeriğinin yanı sıra Türkiye’nin dış ticaretine de katkıda bulunarak ülke ekonomisinin gelişmesinde büyük rol oynuyor.
 
Önemli bir tanıtım desteği için hazırlık yapan MEYED, Türkiye’nin lider perakendecileriyle bir dizi multimedya reklam kampanyası ve mağaza içi tanıtımlara imza atmayı hedefliyor. Türk halkı her yıl bir milyar litreden fazla meyve suyu tüketmesine rağmen diğer içeceklere kıyaslandığında bu tüketim seviyesi düşük kalıyor.
 
Türkiye’de daha fazla meyve suyu tüketilmesine yönelik bu tanıtım desteğiyle birlikte uluslararası üreticiler için çok daha büyük bir ihracat potansiyeli oluşacağını söylemek mümkün.
Geri