Türkiye gıda ve içecek pazarı: Nisan 2018


Türkiye perakende sektöründe gıda ve içeceğin baskınlığı artmaya devam ediyor.

Türkiye’de perakende gıda satışları her yıl artıyor

Türkiye perakende sektöründe gıda ve içeceğin baskınlığı artmaya devam ediyor.

Marketline Reports’un son araştırmasına göre 2013-2017 yılları arasındaki satışlarda %11,3’lük bir yıllık bileşik büyüme oranı görüldü.

Gıda tek başına bu pazarın en değerli segmentini oluşturuyor. Marketline’a göre gıda satışlarının toplam satışlardaki payı %72,5 oranında. Parasal açıdan bakacak olursak bu oran 102,5 milyar dolara tekabül ediyor. Büyümenin arkasında Türkiye’nin artan kentsel nüfusu ve gelir düzeyini gerekçe olarak gösterebiliriz.

İçecek: Türkiye’de önemli bir ithalat sektörü

İş Bankası’nın araştırmalarına göre hem alkollü hem de alkolsüz içecek sektörü, iç talebi karşılayabilmek için ithalata yöneliyor. 2017 yılında ülkenin içecek pazarı %3,3’lük bir düşüş kaydederken içecek ithalatı %37,4’lük bir artış gösterdi.

Mondelez International Türkiye, 2017’yi büyümeyle kapattı 

Türkiye’nin en büyük şekerleme işletmelerinden biri olan Mondelez International, 2017 yılında %19 oranında büyüme kaydetti; buna dayanarak Türkiye şekerleme sektörünün canlı ve kazançlı olmaya devam ettiğini söylemek mümkün.
 
Genel Müdür İhsan Karagöz’e göre Türkiye şekerleme sektöründeki büyüme şu şekilde gerçekleşti:
 
• Bisküvi – geçen yıla kıyasla %15 büyüdü
• Çikolata – geçen yıla kıyasla %14 büyüdü
• Şeker – geçen yıla kıyasla %12 büyüdü
• Sakız – geçen yıla kıyasla %9 büyüdü
 
Mondelez, yukarıda belirtilen alanlardaki pazar payını artırdı; bu da 2018 ve ilerisinde önemli bir hammadde tüketicisi olmaya devam edeceğini gösteriyor.
Karagöz, sonraki adımın ihracat pazarını büyütmek olduğunu belirtti. Yeni makineler de üretimde verimi artıracak. Buna örnek olarak Mondelez’in her yıl %9 oranında daha fazla sakız üretmek adına Türkiye’deki üretim tesisine yeni bir sakız üretim hattı ekleyecek olmasını gösterebiliriz.
 
Bitcoin, Türk restoranlarındaki yerini aldı
 
KasapDöner, Türkiye’de Bitcon ile ödeme seçeneği sunan ilk restoran zinciri oldu.
 
Genel Müdür Baha Özürün, işletmelerinin müşterilere her zaman en iyi hizmeti sunmak için çalıştığını ve Bitcoin’in de bu trendi devam ettirdiğini söyledi.
 
Özürün: “Teknolojik trendleri yakından takip ediyoruz. iPad’ler ilk çıktığında tüm şubelerimize iPad dağıttık. Şimdi de şubelerimizde Bitcoin kullanmak isteyen müşterilerimizin bunu yapmasını sağlıyoruz.”
 
KasapDöner, Bitcoin ile ödeme seçeneğini 2018 yılı içerisinde tüm şubelerinde sunmayı hedefliyor. Bu türden bir gelişmenin Türkiye gıda hizmet sektörünü yeni bir dijitalleşme sürecine sokması oldukça yüksek bir ihtimal gibi görünüyor.
 

 

Geri