Türkiye gıda ve içecek pazarı: Mayıs 2018


Mayıs ayında Türkiye gıda ve içecek pazarına dair haberlerin büyük bir kısmını sınırlamaların kaldırılması, yeni paketleme yasaları, ithalat/ihracat rakamları ve AB’nin Türk gıda ticaretine yönelik görüşleri oluşturuyor.

Türkiye gıda ve içecek pazarına dair haberler
 
Tarım Bakanlığı, istatistikleri açıkladı
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’nin tarımsal üretimine dair istatistikleri paylaştı.
 
Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü’ye göre Türkiye, 2017 yılı içerisinde 22 farklı meyve ve sebze dahil olmak üzere 30 milyon ton tarımsal üretim gerçekeşti.
 
İthalat 12 milyar dolara ulaşırken, ihracat 17 milyar dolara erişti. Türkiye an itibariyle 5 milyar dolarlık bir tarımsal ticaret dengesi elde etmiş durumda.
 
Türkiye eskiden bu ürünlerin net bir ihracatçısı konumundaydı, fakat son on yılda nüfus artışıyla birlikte gıda ve içecek ithalatı artış gösterdi ve artmaya da devam edecek gibi gözüküyor.
 
Rusya, Türk domatesine sınırlamayı kaldırdı 
 
Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi Rosselkhoznadzor’un 27 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamaya göre 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Rusya, Türk domatesine sınırlamayı kaldırdı.
 
Tarım gözlem servisine göre bu tarihte Türk domateslerinin Rusya’ya kesintisiz girişinin sağlanması mümkün görünüyor. Bu gelişme, Kasım 2015’te Rusya’da Türk ürünlerinin ithalatının yasaklanmasından sonraki iki yıllık süre içerisinde yapılan görüşmelerin sonucu olarak gerçekleşiyor.
 
Önceden sadece 20 Türk domates tedarikçisi Rusya pazarına yeniden erişim hakkı sağlamışken, şimdi tarlalarında domates güvesi olmadığını kanıtlayan tüm üreticiler bu pazara erişebilir durumda.
 
An itibariyle Rusya’da Türk domateslerinin yıllık 50.000 ton gibi bir kotası bulunuyor.
 
AB raporu, Türkiye ile gıda ticaretine yönelik beklentileri ortaya koyuyor
 
AB’nin Nisan’da yayınladığı raporda Türkiye ve dünyanın en büyük tek pazarı arasındaki tarımsal ticarete yönelik yorumlar bulunuyor.
 
AB İlerleme Raporunda Türkiye için iki taraf arasındaki tarımsal ticaretin artırılmasına yönelik birtakım tavsiyelere değinildi:
 
• Tarımsal istatistiklerin çıkarılması için bir strateji benimsenmelidir
• AB et ithalatı artık taze soğutulmuş sığır etini de kapsadığından ithalat kotaları doğru ve saydam bir şekilde uygulanmalıdır
• Alkoldeki “ayrımcı” vergi, 2018 yılı içerisinde kaldırılmalıdır
 
Tavsiyeler uygulandığı takdirde Türk pazarındaki Avrupalı üreticiler için daha fazla fırsat çıkabilir.
 
Türkiye’de her yıl yaklaşık 4 milyar dolar değerinde meyve ve sebze ziyan oluyor
 
Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir’e göre Türkiye her yıl 20 milyar TL, yani yaklaşık 4 milyar dolar değerinde meyve ve sebzeyi ziyan ediyor.
 
Bu durumla mücadele etmek adına yeni bir paketleme yasası geliyor. “Meyve ve Sebzelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde İzlenecek Standartlar Tebliği” başlığı altında tanımlar ve standartlar değişiyor.
 
1 Haziran 2018 tarihi itibariyle ahşap, kağıt veya kağıt bazlı maddelerden üretilen kullan-at ambalajlar kullanılacak. Bunun yanında ürünlerin taşıma sırasında uygun bir şekilde, yani plastik kutularda ve karton/oluklu kaplarda depolanması gerekecek.
 
Önlemler şimdiden istenen etkiyi yaratmaya başladı. Sarıbekir’e göre ülkedeki plastik film kullanımındaki ilerleme sayesinde taze meyvelerin raf ömrü 7 günden 14 güne çıktı.
 

 

Geri