Türkiye gıda ve içecek pazarı: Mart 2019


Bu yazımızda Türkiye’nin gıda maddesi üretiminde dünyadaki yerini ve Rusya’nın Türkiye’den domates ithalatına yönelik yeni gelişmeleri ele aldık.

Türkiye, 2018’de 8 milyar dolar değerinde gıda ithalatı yaptı  
Türkiye’nin gıda ve içecek ithalatına yönelik en güncel veriler uluslararası ihracatçıları sevindirecek türden.
 
Türkiye, 2018’in ilk yarısında %27’lik bir büyüme kaydederek tüm yıl boyunca toplam 8,8 milyar dolar değerinde gıda ve içecek ithalatı yaptı.
 
En belirgin büyüme ise bir önceki seneye kıyasla %34 artış gösteren et ithalatında kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan verilere göre 2018 yılında 579 milyon dolar değerinde et ve hayvansal ürün ithalatı gerçekleşti.
 
9 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeli olan Türkiye, uluslararası gıda ve içecek profesyonelleri için önemli bir pazar olmaya devam ediyor.

Rusya, Türkiye’den alınan domatesin kotasını 100 bin tona çıkarmayı planlıyorBirkaç yıllık bir belirsizliğin ardından Rusya, Türkiye’den ithal edeceği domates hacmine karar veriyor.
 
Rus Tarım Bakanlığı karar taslağına göre, Türkiye'den bir yılda alınacak domatesin miktarına ilişkin belirlenen 50 bin ton kotasının, 100 bin tona çıkarılması teklif edildi.
 
Bu karar taslağının kabulü ile birlikte iki ülke arasındaki tarımsal ticaret ilişkilerinin tamamen normalleşeceğini söylemek mümkün.

Türkiye, dünyanın en büyük 8. tarımsal üreticisiTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, dünyanın en büyük sekizinci tarımsal üreticisi olduğunu açıkladı.
 
Şubat 2019’da İstanbul’da konuşan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Ülkemizin tarımsal GSYH’sine baktığımızda, Avrupa’da birinci ve dünyada sekizinci sırada olduğumuzu görüyoruz. Muazzam bir satış pazarımız var.”
 
Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin çevre bölgesinde de tarım sektöründe büyük bir ihracat potansiyeli olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:
 
 “Türkiye, yaklaşık 500 milyar dolar değerinde tarım, gıda ve hayvancılık ürünü ithalatı yapan neredeyse 2 milyar insanla çevrili. Etrafımızda dev bir pazar mevcut.”
 
Türkiye uzun zamandır Avrupa ve Asya arasında ekonomik bir köprü görevi görüyor. Türk ve yabancı şirketler, WorldFood İstanbul’a katılarak kendilerini Türkiye, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’yı kapsayan dev bir ithalat ve ihracat sektörünün tam ortasında buluyorlar.
 
Geri