Türkiye gıda ve içecek pazarı: Kasım 2018


Türkiye gıda ve içecek sektöründe yıllık yaklaşık 4 milyar dolar ithalat yapıyor


Türkiye’nin gıda ve içecek ithalatına yönelik en son veriler, yabancı ihracatçılar için iyi haberler getiriyor.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye, Ocak-Ekim 2017 aralığında 3.94 milyar dolar değerinde gıda ve içecek ithalatı yaptı. İhracat ise 8.75 milyar dolara ulaşarak Türkiye’nin ticari dengesini olumlu yönde etkiledi. İhracat fırsatları giderek artacak gibi görünüyor.
 
2017, Türkiye’deki hasat yetersizliği nedeniyle oluşan tedarik açığını doldurmak adına belirli ürünlerdeki ithalat vergilerinin azaltıldığı ilk yıl oldu. Bu bağlamda düşük ithalat vergilerinden en çok faydalanan ürünler tahıllar ve ambalajsız tarım ürünleri oldu. 

Her yıl tonlarca gıda israfı yapıyoruz
 

Türkiye’de de dahil olmak üzere gıda israfı tüm dünyada büyük bir sorun. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) her yıl Türkiye’de gıda ve içecek israfının 26 milyon tondan fazla olduğunu açıkladı. -Bu toplama üretim ve işleme, ulaşım ve kişisel tüketim alanlarındaki atıklar da dahil.
 
Ülkede gıda israfının azaltılması için üreticilerden son tüketicilere herkesin özen göstermesi gerekiyor. Tüm dünyada atıkla mücadele etmeye yönelik uluslararası bir kuruluş olan Sıfır Atık Gıda Liderleri ağı, gıda israfına mümkün olduğu kadar kısıtlama getirilmesi adına yeni bir mevzuatın yürürlüğe sokulmasını önerdi. 

Meyve suyu etiketleri

 
Meyve suları Türkiye’de giderek popülerleşiyor, fakat üreticilerin meyve sularının etiketlerine neyi koyup koyamayacaklarına dair bir kafa karışıklığı söz konusu.
 
Türkiye’nin Gıda Kodeksine göre dört farklı meyve suyu kategorisi bulunuyor; meyve suları, meyve nektarları, meyve içecekleri ve meyveli içecekler. İçlerindeki tatlandırıcı ve koruyucu maddeler, etiketlerin içeriğini etkiliyor.
 
Örneğin, sadece %100 meyve içeriği bulunan ve herhangi bir yapay tatlandırıcı veya koruyucu maddesi bulunmayan içecekler meyve suyu olarak kabul edilebiliyor. Nektarlar, %25-99 aralığında meyve suyu içerebiliyor. Bu oranın altındaki içecekler ise ya meyve içecekleri ya da meyveli içecekler oluyor ve buna göre etiketlendirilmeleri gerekiyor.
 

Türkiye meyve suyu pazarı yüzde 7 büyüdü

 
Türk halkının sağlık bilinci giderek artıyor. 2015’ten beri organik ve sağlıklı ürünlerin satışında %50’lik bir artış görüldü.
 
Türkiye’de kişi başına düşen ortalama yıllık meyve suyu ve nektarı tüketim miktarı 10 litre civarında. Dolayısıyla bu ürünlerin Türkiye’ye ihracatı için büyük bir potansiyel olduğunu söylemek mümkün.
 
Türkiye’de 2018 yılı ilk 9 ayında 202,1 milyon dolar değerinde meyve suyu ihracatı gerçekleşti. ABD 44,7 milyon dolar ile en çok ihracat yaptığımız ülke olurken ABD’yı sırasıyla Hollanda, Mersin Serbest Bölgesi ve İspanya takip etti.
 
Ocak-Eylül 2018 tarihleri arasında meyve suyu ürünlerinde toplam 12,5 milyon dolar ithalat gerçekleşti. İsrail, KKTC ve Brezilya en çok ithalat yapılan ülkeler oldu.
 
Tüm bu ülkelerin satın almacıları 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında WorldFood İstanbuld’da olacak. Karar mercileri ile bir araya gelme fırsatını kaçırmamak için stand rezervasyonunuzu şimdiden yapın.
Geri