Türkiye gıda ve içecek pazarı: Haziran 2019


Türkiye’deki kafe ve patisserie sayılarında artış gözlendi
Yemeksepeti’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de evlere teslimat yapan kafe ve patisserie sayılarında büyük bir artış görüldü.
 
Araştırma verileri, evlere teslimat imkânı sunan bu tür işletmelerin %103 oranında arttığını ortaya koydu.
 
Yemeksepeti’nin topladığı veriler ayrıca unlu mamuller, tatlılar ve şekerlemeler arasında en çok hangi ürünlerin tercih edildiği konusunda ipucu verdi. Kurabiyeler, tatlı bisküviler, pasta ve kek çeşitleri bu kategoride en çok tüketilen gıdalar arasında yer aldı. Çikolatalı kek, havuçlu kek ve mermer kek en çok tercih edilen kek çeşitleri oldu.
 

Online gıda satışında %112’lik artış2019’un ilk üç ayında online gıda satışında bir önceki yıla oranla %112’lik bir artış görüldü ve böylece online gıda sektörü, Türkiye’de en hızlı büyüyen e-ticaret sektörü haline geldi.
 
İnternet aracılığıyla gıda ve içecek siparişlerindeki artışın birçok sebebi var. An itibariyle Türkiye’de gıda fiyatlarında büyük dalgalanmalar yaşanıyor. Bu sebeple tüketiciler, online hizmetler sayesinde evlerinden ayrılmadan en iyi fiyat ve fırsatları inceleme imkânı buluyorlar ve geniş bir ürün yelpazesine kolaylıkla ulaşabiliyorlar.
 
Ideasoft tarafından yürütülen araştırmaya göre; online alışverişi tercih eden tüketiciler, dükkanlardan alışveriş yapmayı tercih edenlere göre daha çok organik gıda satın alıyor. Bunun sebebi; organik/sağlıklı gıdalar diğer gıda türlerinden daha pahalı olduğu için online alışverişi tercih eden tüketiciler, fiyatları daha kolay kıyaslama imkânı buluyor ve daha uygun fiyatlı ürünlere yönelebiliyor.

Böcekler, arılar ve bakteriler geleceğin gıdaları ürünleri mı?
İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, insanların gelecekte ne gibi gıdaları tercih edeceği üzerine çeşitli araştırmalar yaptı.
 
Araştırma sonucuna göre; iklim değişikliği, Türkiye’de ve dünya çapındaki nüfus artışı, ekilebilir arazilerin azalması gibi faktörlere bağlı olarak tükettiğimiz gıdalar da değişecek. Aydın Üniversitesi profesörlerine göre insanlar hayatlarını sürdürebilmek için daha egzotik, daha farklı bir diyete dönmek zorunda kalacaklar.
 
Öncelikle, böcekler ileride protein kaynağı olabilir. Arılar, yusufçuklar, karıncalar, çekirgeler ve salyangozlar yakın bir zamanda tüm dünyada dana, tavuk ve domuz etinin yerini alabilir. Hatta çekirge bakterileri süt üretiminde bile kullanılabilir!
 
Ek olarak, deniz yosunu ve alglerin tarım arazilerinin küçülmesi nedeniyle kaybedilen ekinlerin yerine geçecek yeni bir lifli gıda kaynağı olabileceği belirtiliyor.
 
Öte yandan üniversitenin teknoloji bölümü de üç boyutlu yazıcıların gelecekte büyük bir rol oynayacağına dikkat çekiyor. Çikolatalar, çeşitli soslar, çörekler ve püreler endüstriyel bir ölçekte printer yardımıyla üretilebilir.
Geri