Türkiye gıda ve içecek pazarı: Ekim 2018


Türkiye gıda ve içecek pazarına dair haberler

Türk meyve ve sebzeleri, Rusya’da yeniden revaçta
 

Türkiye’nin Rusya’ya meyve ve sebze ihracatı, Ocak-Ağustos 2018 aralığında %43’lük bir artış göstererek 410 milyon dolara ulaştı.
 
Bu süreçte en çok ihraç edilen ürünler nektarin, kiraz, şeftali, çekirdeksiz üzüm, domates, limon, kayısı, elma ve çilek oldu. Bu ürünlerin ihracatının daha da artması bekleniyor.
 
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Rusya’ya yapılan ihracatın 2018’in sonuna kadar 600 milyon doları geçeceğini öngörüyor.
 
Kardeş etkinliğimiz WorldFood Moscow, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’ni ağırladı ve kendilerinin 30.000 kadar önemli Rus alıcıyla iletişime geçmelerini sağladı. Fuarda düzenlenen Ulusal Grupta 15 Türk markası yer alırken, leziz meyvelerin de Rus pazarında tanıtılması sağlanmış oldu.
 

Transmed, Türk gıda distribütörü Demak’ı satın aldı
 

Transmed, Türkiye’nin lider gıda ve içecek ithalatçısı ve distribütörü olan Demak’ı satın aldı.
 
Akdeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde aktif olan Transmed, hızlı tüketim malları sunan küresel boyutta bir şirket. Transmed, Mars, Danone ve Kelloggs gibi markaların ürünlerinin de dahil olduğu birçok ürünün taşımacılığını yapıyor.
 
Transmed, Demak’ı alarak Türkiye portföyüne yeni markalar eklemiş oldu. Demak Gıda Ltd., 2001 yılında Türkiye’de Familia, Alpro, Vegeta, Loacker, Walkers, Arla, St. Dalfour, ve Calvé gibi birçok gıda üreticisinin özel ithalatçısı ve distribütörü olarak kuruldu.
 
Transmed Finans Direktörü Elias Sahyoun: “Bu anlaşma, Transmed’in büyüme stratejisinin önemli bir parçası oldu”.
 
Bu yeni anlaşma gereği Demark, adını Transmed Turkey olarak değiştirecek.
 
Türkiye’den Çin’e gıda ihracatı, son 3 yılda %100 arttı
 
Türkiye’de gıda sektöründe ihracat giderek artıyor. Rusya’ya yapılan ihracatın artmasının yanı sıra 2014’ten beri Çin’e yapılan ihracat, son 3 yılda %100 artış gösterdi.
 
Ege İhracatçılar Derneği Başkan Yardımcısı Birol Celep, 2014 yılında Çin’e yapılan 72 milyon dolar değerindeki gıda ihracatının, 2017 yılında 144 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
 
Yaptığı açıklamada Celep, Türkiye’deki et, balık, kuru meyve ve de meyve, sebze, fındık, zeytinyağı ve bitkisel yağlar için de ihracat potansiyeli olduğunu ekledi.
 
Celep, “Çin neredeyse bir kıta büyüklüğünde. Çin’in geleceğin değil, bugünün hedef pazarı olması gerekiyor.” dedi.
Geri