Türkiye - Brezilya gıda ticareti


Tıpkı komşusu Arjantin gibi Brezilya da küresel gıda tedarik alanında önemli bir oyuncu ve birçok gıda malzemesinin temel ihracatçılarından birisi olan Brezilya Türk ithalatçılarının da büyük rağbet gösterdiği bir ülke.

 
Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük gıda ve içecek ihracatçısı
 
Brezilya, bölgedeki rakiplerinden oldukça önde ve aynı zamanda Güney Amerika’nın en büyük gıda ve içecek ihracatçısı konumunda. Örneğin, 2016’da komşusu Arjantin 31.3 milyar dolarlık gıda malzemesi ihracatı yaparken Brezilya’da bu rakam Arjantin’in iki katından fazlasına ulaşarak 67.7 milyar dolar olmuştur.

Brezilya’nın en çok gıda ve içecek ihracatı yaptığı ürün grupları:
 
• Soya fasulyesi – 19 milyar dolar
• Kahve – 4.83 milyar dolar
• Sığır eti – 4.12 milyar dolar
• Tavuk – 3.95 milyar dolar
• Meyve suyu – 2.1 milyar dolar
• Rafine şeker – 2.1 milyar dolar
 
Türkiye’nin Brezilya’dan ithal ettiği gıda malzemesi çok daha fazla olabilir
 
Şu sıralar Brezilya, Türkiye’nin tercih edilen gıda ticareti ortakları arasında düşük bir konumda. 2016’da Türkiye’nin Brezilya’dan ithal ettiği toplam 1.79 milyar dolar değerindeki gıda ve gıda dışı ürünlerden 81.6 milyon dolar hayvansal ürünlere, 189 milyon dolar sebzeye ve 193 milyon dolar da çoğunlukla soya fasulyesi veya ham şeker olmak üzere diğer gıda malzemelerine gitti.
 
Kahve ise en büyük bireysel ihracat ürünü oldu. MIT Atlas of Economic Complexity ’nin ticaret veri tabanına göre 2016 yılında Türk ithalatçılar Brezilya’dan 93.8 milyon dolar değerinde kahve ithal etti.
 
İkinci sırada ise Türkiye’nin dev gıda işleme sektörü için yaşamsal bir malzeme olan soya fasulyesi var. Türkiye’nin soya fasulyesi ithalatı 81.9 milyon dolara ulaştı.
 
Brezilya’nın sığır eti oldukça ünlü. Ülke 2016’da dünyanın dört bir yanına milyonlarca ton ihracat yaparak dünyanın en büyük sığır eti ihracatçısı olmuştu. Şaşırtıcı bir şekilde bu sığır etlerinin sadece çok küçük bir kısmı Türkiye’ye ulaştı.
 
Sığır eti 80.5 milyon dolar değerinde bir ithalat ürünü olduğundan Türkler, sığırların doğrudan kendilerini almayı tercih etti. Bu alımlar yine Türkiye’nin kapsamlı tarım ve gıda üretim kompleksini desteklemek için yapıldı.
 
Türkiye’nin Brezilyalı üreticiler için büyük bir Pazar olmadığı düşünülebilir; fakat MIT Atlas of Economic Complexity’nin Brezilya’nın en büyük ihracat kalemleri üzerine derlediği veriler, WorldFood Istanbul’da keşfedilebilecek birçok pazara giriş noktası olduğunu gösteriyor.

Kahve ve meyve suyu: Brezilya’nın Türkiye’de başarıya ulaşmasının en kolay yolu

Türk halkı sıcak içecek olarak hala çayı tercih etse de son zamanlarda kahvenin büyük bir pazar gücünün olduğunu görmek mümkün.

Bunun yanında Türk halkının yüzyıllar öncesine uzanan bir kahve içme alışkanlığı var; dolayısıyla pazarın büyük bir kısmını yerel markalar kontrol ediyor. Öte yandan son zamanlarda tüm Türkiye’de yabancı kahve tatlarına bir yönelme olduğunu da görebiliyoruz.

Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)’nun araştırmalarına göre tüketim her geçen yıl artıyor. Yine bu verilere göre 2015-2016 yıllarında Türkiye’de kişi başına ortalama 920 gram kahve tüketildi; bu rakam, 2012-2013 yıllarında tüketilen 595 gramdan oldukça fazla.
 
Buna sebep olarak Türkiye’deki uluslararası kahve zincirlerinin giderek artması gösterilebilir; Costa ve Starbucks bunun en iyi örnekleridir.
 
Brezilya an itibariyle Türkiye’nin 130 milyon dolarlık kahve ithalat sektörünün %72’sine hakim konumdadır.
 
Sıradaki ürünümüz ise meyve suyu. Türkiye gıda ve içecek pazarına dair haberlerimizde içeceklerin Türkiye’de büyük bir ithalat sektörü olduğu ortaya çıktı; buna meyve suyu da dahil. Çok basit bir şekilde özetleyecek olursak; yerel tüketim, üretimden daha fazla olduğundan Türkiye bu boşluğu doldurmak adına ihracatçılara kapılarını açıyor.
 
İş Bankası’nın araştırmalarına göre 2017 yılında tüm içecek türlerinin ithalatında %37,4’lük bir artış gördü; öte yandan ülkedeki içecek pazarı da %3,3 büyüme gösterdi. İçecek talebinin 2021’e kadar %4,9’luk bir yıllık bileşik büyüme oranında artması bekleniyor.
 
Meyve suları, özellikle de portakal suyu, Brezilya’nın uzmanlık alanlarından birisi; dolayısıyla üreticilerin Türkiye pazarına ciddi bir göz gezdirmeleri gerekiyor. Türkiye’nin içecek ithalatının %17,7’sini meyve suları oluşturuyor ve ülkede her yıl 1.1 milyar litreden fazla meyve suyu tüketiliyor.
 
Malzemeler ve lokalizasyon, Türkiye’de iş yapmak için daha fazla kapı açıyor
 
Türkiye, dünyanın en büyük yedinci gıda ve içecek üreticisi konumunda; dolayısıyla her yıl bol miktarda malzemeye ihtiyaç duyuyor. Durum böyle olsa da Türkler, kapsamlı gıda üretim sektörlerinden büyük bir gurur duyuyorlar; bu da Brezilyalılar adına Türkiye’nin üretimi devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu ürünleri tedarik etme fırsatı sunuyor.
 
Şekeri ele alalım. Özellikle de devlet şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gündemdeyken bu ürün Türkiye’nin milyarlarca dolarlık şekerleme sektörü için büyük bir gereksinim oluşturuyor. Yerel üretimde bir düşüş beklendiğinden bu talebi karşılamak uluslararası tedarikçilere kalıyor.
 
Lokalizasyona gelelim. Türkiye’nin uzmanlık alanları ve üretim altyapısı o kadar geniş ki ülkede birçok uluslararası şirket kendi tesislerini açıyor. Brezilyalı et devi BRF de bunlardan biri.
 
BRF helal ete yönelik çalışmalarını genişletmek amacıyla 2017 yılında Türk tavuk uzmanı Banvit’i satın aldı. Türk halkının %98’i kendini Müslüman olarak tanımladığından helal gıda Türkiye’de oldukça önemli bir sektör. BRF, Banvit’in alımıyla ve bunu takip edecek lokalize tavuk üretimiyle birlikte bu pazarda pay sahibi olmaya kararlı.
 
Brezilyalı gıda ve içecek üreticileri; WorldFood Istanbul’da Türk alıcılarla buluşun
 
Brezilya’nın Türk gıda ve içecek ithalatçılarına sunacağı daha çok fazla şey var. Bunların tümünü WorldFood Istanbul’da bulabilirsiniz.
 
Türkiye’nin lider gıda ve içecek fuarı olan WorldFood Istanbul, Türkiye’den binlerce tedarikçi, üretici, toptancı ve diğer önemli alıcılarla buluşmak için en ideal yer.
 
Hepsi uluslararası üreticilerin en yeni ürünlerini görmek için fuarda olacak. Siz de katılın ve Türkiye’nin 5 milyar dolarlık ithalat pazarının bir parçası olun.
 
Standınızı buradan ayırtabilirsiniz.
 
Sorularınız ve merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.
Geri