Türkiye - Arjantin gıda ticareti


Türkiye ile Arjantin arasındaki ticaret hacmi gün geçtikçe artıyor. 2017 yılında imzalanan işbirliği anlaşması iki ülke arasındaki ticari ilişkileri oldukça güçlendirdi.

Arjantin’in gıda ihracatı ve ülkedeki gıda ve içecek üreticilerinin Türkiye pazarında bulabileceği fırsatlar;
 
Arjantin, Güney Amerika’nın en büyük gıda ve içecek ihracatçıları arasında
 
2017 yılında Arjantin’in tüm dünyadaki gıda ihracatı 24.7 milyar dolar gibi etkileyici bir rakama ulaştı; bu da Arjantin’i ihracat hacmi açısından Hindistan gibi ülkelerin seviyesine getiriyor. Arjantin aynı zamanda et, meyve, sebze, çay ve kahve gibi rağbet gören ürünlerin en büyük tedarikçilerinden biri. Arjantin’in en çok ihraç ettiği ürünler ise aşağıdaki gibi:
 
• Tahıllar (mısır, buğday ve pirinç dâhil) – 6.93 milyar dolar 
• Hayvansal ve bitkisel yağlar – 4.8 milyar dolar
• Balık ve deniz mahsulleri (karides, hoki, kral yengeci ve Patagonya dişbalığı dâhil) – 1.9 milyar dolar
• Et ve sakatat (sığır eti dâhil) – 1.8 milyar dolar
• Meyve (limon, armut, elma ve yaban mersini dâhil) – 915.2 milyon dolar
• Alkollü ve alkolsüz içecekler, sirke (şarap dâhil) – 921.6 milyon dolar
• Sebze (soğan ve sarımsak dâhil) – 732.9 milyon dolar
 
Türkiye – Arjantin arası gıda ithalatı
 
MIT Ekonomik Karmaşıklık Atlas’ının online ticaret veri tabanına göre Türkiye 2016 yılında Arjantin’den 486 milyon dolar değerinde ithalat yaptı. Türkiye’nin Arjantin’den ithal ettiği tarımsal ürünler, insan tüketiminden ziyade hayvan beslemeye yönelik. Arjantin’den yapılan toplu ithalatların %57’sini çiftlik hayvanları için yiyecek hazırlamada kullanılan soya küspesi ve diğer katı tortular oluşturuyor.
 
Arjantin’den yaptığı ithalatta, hayvan yemlerinden insan tüketimine uygun ürünlere geçiş yapan Türkiye, Arjantin baklagillerinin etkisi altında. 2016’da 69.6 milyon dolarlık bir baklagil ithalatı yapıldı; bu rakam, 2015’teki 34.8 milyon dolarlık ithalatın neredeyse iki katı.
 
Türk alıcılar 2016 yılında Arjantin’den Meksika fasulyesi, Etiyopya fasulyesi, nohut ve daha birçok fasulye talep etti.
 
Sığır etiyle ünlü Arjantin, küresel tedarik ağında Brezilya karşısında büyük bir rakip; fakat Arjantin’in sığır eti ve deniz mahsulleri Türk ihracatçılar tarafından çok fazla ilgi görmüyor.
Ancak Arjantinli üreticiler kesinlikle Türk pazarına arkalarını dönmemeli, aksine Türk pazarını benimsemeliler; zira doğru şirketlerle yapıldığı takdirde çok büyük bir ihracat potansiyeli mevcut.
 
Türkiye pazarına giriş için en ideal ürün grupları: Çay, kahve, balık ve deniz mahsulleri ve gıda maddeleri

 
Türkiye pazarı, dünyadaki gıda üreticilerinin birçoğu için umut vadediyor; fakat bazı temel ithalat kategorilerinde daha da çekici bir konumda.
 
Bunlardan en büyüğü ise çay ve kahve. Türkiye ve çay ayrılmaz bir bütün; zira Avrupa’da en çok çay içilen ülke Türkiye. Türkiye her yıl 260.000 tondan fazla çay tüketiyor; yani her bir Türk vatandaşı yılda ortalama 1.000 bardak çay içiyor.
 
Starbucks ve Costa Coffee gibi büyük zincirler de Türkiye’deki kahve tüketiminin artmasını sağlıyor. Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da her yıl bir kahve festivali düzenleniyor ve bu akım Türkiye’nin diğer büyükşehirlerine de yayılacak gibi duruyor.
 
Dolayısıyla Arjantinli çay ihracatçıları, Türkiye’de yıllık 180.4 milyon dolarlık ihracatları için oldukça büyük bir pazar bulabilir.
 
Bunun yanında MIT’e göre Türkiye, Arjantin’in yıllık deniz mahsulü ihracatının %7’sini oluşturabilecek kapasitede. Örneğin 2016’da Türk toptancılar, uskumru dâhil olmak üzere tüm dünyadan 142.3 milyon dolar değerinde balık ve deniz mahsulü aldı. Bu rakamlar kesinlikle Arjantinli deniz mahsulü uzmanlarını Türkiye pazarına yönelmeye teşvik edecektir.
 
Aynı zamanda Türkiye’nin dev gıda ve içecek üretim sektörünü desteklemek adına gıda maddelerine de yüksek talep gösterdiğini görüyoruz. Gıda maddesi üretimi, Türkiye’nin toplam GSYH’sinin %20’sini oluşturuyor; dolayısıyla bu türden bir devi beslemek için ne denli bir hacim gerektiğini tahmin edebilirsiniz.
 
Arjantinli şirketlerin özellikle faydalanabileceği alanlardan biri de geniş kapsamlı Türkiye şekerleme sektörü için çikolata tedariki. Türkiye’de kakao üretilmiyor; dolayısıyla ülke ithalata dayanıyor. Arjantin’in kakao ve kakao tozu ihracatının 2016 ve 2017 arasında %11,3 oranında büyüdüğü de göz önünde bulundurulduğunda eldeki fazla ürünlerin nereye gönderilebileceğini düşünmek zor değil.
 
Arjantinli üreticiler; WorldFood Istanbul’da Türk gıda ve içecek alıcılarıyla buluşun
 
Arjantin’in Türk gıda ve içecek ithalatçılarına sunacağı daha çok fazla şey var. Bunların tümünü WorldFood Istanbul’da bulabilirsiniz.
 
Türkiye’nin lider gıda ve içecek etkinliği olan WorldFood Istanbul, Türkiye’den binlerce tedarikçi, üretici, toptancı ve diğer önemli alıcılarla buluşmak için en ideal yer.
 
Hepsi uluslararası üreticilerin en yeni ürünlerini görmek için fuarda olacak. Siz de katılın ve Türkiye’nin 5 milyar dolarlık ithalat pazarının bir parçası olun.
 
Standınızı buradan ayırtabilirsiniz.
 
Sorularınız ve merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.
Geri