Tatlılar: Türkiye'de şekerleme ve çikolata


Kişi başına düşen çikolata, şeker ve şekerleme tüketimine bakılırsa, Türkiye tatlıya oldukça düşkün. Tatlı tüketiminde ilk 5 ülkeden biri olan Türkiye, aynı zamanda büyük bir üretici olup tatlı ve şekerli olan her şeye hayran.

Türkiye: dünyanın en büyük şekerleme pazarlarından biri
Sadece şekerlerin tek başına 2,2 trilyon dolar değere sahip olduğu Türkiye'nin şekerleme pazarının toplam değeri 3 milyar doların üzerinde. Toplam değeri 3 milyar doların üzerinde olan şekerleme pazarının 2,2 trilyonunu sadece şekerler oluştururken, çikolata sektörü 1,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. 
 
Satış hacmi açısından Türkiye, tüm Doğu Avrupa bölgesinde satılan tatlı ürünlerin %11,5'ini temsil ediyor.
Etkileyici istatistikler bununla da bitmiyor. Çikolata söz konusu olduğunda yılda kişi başı ortalama 3,1 kg ile Türkler dünyadaki en büyük beş tüketiciden biri. Bu onları sıralamada İngiltere ve İrlanda'nın hemen altına yerleştiriyor. Diğer tatlı çeşitlerinde Türkiye, kişi başı 1.5 kilogramla Almanya ve Hollanda'nın ardından dördüncü sırada yer alıyor.
 
WorldFood İstanbul katılımcılarından olan Callebout çikolata akademisi başkanı Marc Pauquet'e göre 1997 yılından önce tüketim bu denli yüksek değildi. Bu tarihten önce kişi başına düşen çikolata tüketimi 1 kilogramın altında idi. 
Bununla birlikte, seçeneklerin çoğalması, satın alma gücünün artması ve çikolatayı geleneksel Türk tatlıları ile harmanlayan bir dizi ünlü şef, farkındalığın ve tüketimin şu anki yüksek seviyelere tırmanmasını sağlayan faktörler oldu.
Dahası, çikolata ve şekerleme Türk kültürüne farklı şekillerde dahil olmakta. Örneğin, çikolata ve şekerlemeler dini bayramlarda sunulan ikramlıkların olmazsa olmazı. Nitekim Türkiye'de şekerleme tüketiminin %50’si Ramazan Bayramı sırasında gerçekleşiyor.
 
Özellikle bu sektörde büyümenin yavaşlaması beklenmiyor. 2016-2021 yılları arasında, %14,3'lük bir YBBO öngörülmesi, Türklerin tatlıya olan bağlılıklarının yakın zamanda azalmayacağı anlamına geliyor.
 
Yerli üretim yüksek – ancak ithalat için yer açıyor
İç piyasanın Türk markaları tarafından kontrol edilmesine rağmen, Türkiye şekerleme pazarının kapıları halen ithal mallara ve malzemelere açık. Bununla birlikte, Türkiye'nin kendi başına büyük bir şekerleme üreticisi olduğuna da dikkat çekmek gerekir. Türk şekerleri, yılda yüz milyonlarca dolarlık ihracatla yaklaşık 200 ülkeye ihraç edilmekte.
Toplam Türk çikolata üretimi, yıllık olarak 237 bin tona, diğer şekerleme ürünleri ise benzer üretim rakamlarına denk geliyor.
Bununla birlikte, Türkiye’de çikolata üretimi için kritik bir bileşen olan kakao bulunmuyor.
 
Türkiye’de, yerel kakao üretimi mevcut değil. Bu, Türkiye'nin büyük gıda işleme endüstrisinin %2'sini oluşturan şekerleme üreticilerinin, temel maddelerden birini sağlama konusunda yabancı üreticilere bağımlı oldukları anlamına geliyor.
 
WorldFood Istanbul’da Türk şekerleme alıcıları ile bir araya gelin
Türk beslenme alışkanlıklarının en önemli unsurlarından olan şekerleme ve çikolata, ülke genelinde hızla yayılıyor. En yeni tatlıları ve şekerleri keşfe çıkan perakendeciler, toptancılar, ithalatçılar, alıcılar ve karar vericiler ile buluşmak için WorldFood İstanbul’da olun.
Fuara katılım, sizi Türkiye’nin yiyecek ve içecek sektöründen 15.000'in üzerindeki alıcı ile buluşturacak. Etkinlik, çikolata ve şekerleme ürünlerinin en iyisini arzulayan bu yeni ve muazzam pazarda ürünlerinizi tanıtmanız için mükemmel bir fırsat.

Daha fazla bilgi edinmek veya standınızı ayırtmak için hemen ekibimizle iletişime geçin.
Geri