Sağlıklı seçenek: Türkiye’de organik gıda


Organik ve sağlıklı gıdalar için küresel pazar oldukça büyük – dünya çapında yaklaşık 86 milyar dolarlık değere sahip. Gıda güvenliği ve kalitesi, dünyanın her yerindeki tüketiciler için en önemli öncelik olarak ortaya çıkmakta; dolayısıyla organik, şu an gıda sektöründeki en büyük eğilim.

Türkiye’de organik gıda
Giderek daha varlıklı hale gelen genç nüfus, Türklerin organik yiyecek ve içecek algısını değiştiriyor. Organik beslenme, daha önce lüks tüketime giriyordu; Türklerin çoğu için ulaşılmaz bir konumdaydı. Ancak, üreticiler için ne mutlu ki, kişi başına düşen GSYİH’nin 11.000 doların üzerine çıkmasıyla satın alma gücü arttı.
 
Bir zamanlar "lüks" olan şeyler artık Türk alıcıların günlük hayatının bir parçası.
Sağlıklı gıdaların popülaritesi yükselmeye başlıyor. Bu ürünlerin satışları son on yılda önemli bir artış gösterdi; 2013-2014 arasında %24, sonraki iki yıl içinde de %50 arttı. Böylesi bir büyümenin ardından, yıllık satışların 2020 yılına kadar 170 milyon doları aşması bekleniyor.

Tüm üretim ve satışı dâhil ettiğimizde, Türkiye’nin yurtiçi organik gıda pazarı 500 milyon dolarlık bir değere sahip.
 
Türkiye’nin organik gıdada favorileri
Türkiye büyük bir meyve ve sebze ihracatçısı ve bunun sonucu olarak tarım sektörü daha sağlıklı bir yönde ilerliyor. Türk organik tarımsal gelişimini denetleyen hükümet görevlisi Sabahat Güllüoğlu, mevcut tarım arazilerinin %5'ini 2023 yılına kadar organik uygulamalara geçirmeyi hedefliyor.
 
Nitekim Türkiye'nin büyük meyve ve sebze ihracatının 100 milyon doları organik olarak yetiştirilen ürünlerden geliyor. 

İthal edilen organik ürünlerin kapsamı gittikçe daha da genişliyor. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda bilinçli Türk aileleri, kendileri veya çocukları için en iyi kalitede ürünler almak adına biraz daha fazla para ödemekten çekinmiyor.
 
Türkiye'de sağlıklı beslenme için en iyi üç sektör:
  • Süt (peynir dâhil) – % 21,8
  • Bebek maması – % 14,8
  • Atıştırmalıklar (tatlı ve tuzlu) – % 13,6
Güçlü satış potansiyeline sahip diğer ürün grupları arasında bitkisel ve hayvansal yağlar, zeytinyağı bazlı organik tereyağı alternatifleri ve pişmiş ürünler bulunuyor. 
 
Türkiye’de ithal edilen organik ürünlerin çoğu süpermarketler ve benzeri toplu gıda perakende satış marketlerinde satılıyor. Nitekim Türkiye, geleneksel pazarlar ve bağımsız satıcılardan büyük zincirlere doğru hızlı bir geçiş eğiliminde. 

Türkiye’de organik satışların %80'i süpermarketlerde gerçekleşiyor. Satışların %5'i uzman satıcılar tarafından gerçekleştiriliyor.
 
WorldFood Istanbul’da Türk organik gıda alıcıları ile bir araya gelin
Farkındalık, satış ve destek arttıkça organik gıda Türkiye genelinde hızla yayılıyor. Bu büyümenin ardındaki perakendeciler, toptancılar, ithalatçılar, alıcılar ve karar vericiler ile buluşmak için WorldFood İstanbul’da olun.
Fuara katılım, sizi Türkiye’nin yiyecek ve içecek sektöründen 15.000'in üzerindeki alıcı ile buluşturacak. Etkinlik, organik gıdanın en iyisini arzulayan bu yeni ve muazzam pazarda ürünlerinizi tanıtmanız için mükemmel bir fırsat.

Daha fazla bilgi edinmek veya standınızı ayırtmak için hemen ekibimizle iletişime geçin.
Geri