Röportaj: Fuar, Türkiye’de Peru ürünleri için ne tür bir platform sunuyor?


Türkiye gıda alanında ihracatçı konumundan milyar dolarlık bir ithalatçı konumuna geldiğinden beri ülkenin mutfak kültürü tüm dünyaya yayıldı. Bu pazardan payını almak isteyen yabancı tedarikçilerden biri de Peru. Uluslararası gıda fuarı WorldFood İstanbul, Peru gibi ülkelerin Türkiye pazarına girişi için bir kapı görevi görüyor.


Uluslararası gıda ve içecek fuarları ticareti nasıl etkiliyor?
 
İstanbul’daki Peru Ticaret Ofisinin Müdürü ve WorldFood İstanbul’daki Peru Pavyonunun Organizatörü Fernando Albareda’ya fuarın, müşterileri ile Türk ortakları arasında nasıl bir bağ kurduğuna dair sorular sorduk.
 
Kendisi bu sorulara verdiği cevaplarda, Türk halkının tüketim alışkanlıklarında giderek popüler hale gelen bazı Peru trendlerinden bahsetti ve Türk gıda ve içecek pazarına girmek isteyen yeni şirketlere tavsiyelerde bulundu.
 

Siz ve kuruluşunuz ne zamandan beri Türkiye’de aktif olarak çalışıyorsunuz?
 
Fernando Albareda (FA): Peru Ticaret Ofisi, Türkiye’deki çalışmalarına 4 yıl önce başladı. Şili, Kolombiya ve Meksika’nın ticari temsilcileri ile birlikte İstanbul’daki Pasifik İttifakı Ofisi’nde çalışıyoruz.
 
WorldFood İstanbul’daki tecrübelerinizden bahseder misiniz? Diğer firmalara da katılımı tavsiye eder misiniz?
 
FA: Peru Ticaret Ofisi buradaki çalışmalarına başladığından beri WorldFood İstanbul’a düzenli olarak katılıyoruz. Bu yıl dördüncü yılımız olacak ve şimdiye kadar fuara katılan Perulu şirketlerin olumlu sonuçlar elde ettiğini gördük.
 
Çoğu önemli ithalatçı, distribütör, süpermarket ve mağaza zinciri yeni tedarikçiler ve ürünler keşfetmek için fuara katılıyor. Bu sebeple diğer şirketlere de aynısını yapmalarını tavsiye ediyoruz.
 
Sadece Türkiye ile kısıtlı kalmayıp tüm bölgedeki süpermarket ve perakendecilerle B2B toplantıları düzenleme imkanının katılımcı şirketler için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum.
 
Türkiye pazarını müşterileriniz için cazip kılan nedir?
 
FA: Türkiye pazarı, Peru gıda ürünleri, malzemeleri ve hammaddeleri için oldukça ilgi çekici bir pazar.
 
Gıda sektöründeki uluslararası trendlerin çoğu Türkiye’de oturmuş durumda. Bilinçli tüketici sayısı yoğunlukta; dolayısıyla vitamin oranı yüksek, organik ve fonksiyonel gıdalar gibi sağlıklı ve besleyici ürünler daha çok tercih ediliyor.
 
Peru, besleyici özelliği nedeniyle “süper gıdalar” olarak adlandırdığımız ürünlerin en bilindik tedarikçilerinden birisi. Türkiye pazarından da bu ürünlere ilişkin olumlu dönüşler aldık.
 
Müşterileriniz Türkiye gıda pazarı hakkında ne düşünüyor?
 
FA: Genellikle Amerika ve Avrupa pazarlarına alışık olan Perulu şirketler için Türk gıda pazarının yeni bir pazar olduğunu söyleyebilirim; ancak buradaki iş fırsatlarını gördükçe daha fazla girişimci Türkiye’ye geliyor.
 
Türkiye’de Peru ürünlerine olan talep ne durumda? En çok rağbet gören ürünler nelerdir?
 
FA: Avokado, üzüm, kuşkonmaz, yabanmersini ve mango gibi taze meyve ve sebzelerin ihracatını yapıyoruz. Bunun yanında restoranlarda, süpermarketlerde ve aktarlarda kinoa, chia ve horozibiği gibi And ürünleri de Türkiye’de giderek daha fazla ilgi görmeye başladı. Sağladığı faydalar nedeniyle tercih edilen başka bir ürün de Peru ginsengi.
 
Türkiye’de iş yapmaya başlamak isteyen firmalara önerileriniz nelerdir?
 
FA: Öncelikle ülke ve pazar hakkında bilgi edinilmelisiniz. Ürünlerinizin ülkede iş fırsatı sağlayıp sağlamadığını görmek için ülkenin ticari temsilcisiyle iletişime geçin. Pazarda sunulan ürünleri görmek adına katılımcı veya ziyaretçi olarak fuarlara katılmaya çalışın ve yeterince araştırma yaptığınızdan emin olun.
 
Gıda dünyası WorldFood İstanbul’da buluşuyor.
 
Türkiye’nin lider uluslararası gıda ve içecek fuarı olan WorldFood İstanbul, dünyanın en ünlü üreticilerinden binlerce yeni ürünü keşfetmek için en ideal platform.
 
Türkiye’den, Orta Doğu’dan, Avrupa’dan ve çok daha fazla bölgeden gelen 13.000’den fazla ziyaretçi, işlerini büyütmek adına en iyi ortakları ve ürünleri bulmak amacıyla her yıl WorldFood İstanbul’a katılıyor.
 
Türkiye'nin gıda fuarında bugün standınız için en iyi konumu ayırtın.
 
Daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.
 
Geri