Katılımcı Görüşleri - Türkiye Perakendeciler Federasyonu


Türkiye Perakendeciler Federasyonu bu yıl WorldFood İstanbul fuarında


Faaliyet alanınız nedir?

Organize perakendenin en önemli halkası ve yerel zincir marketlerin çatı kurumu Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak Türkiye'nin 15 bölgesinde bulunan Perakende Derneği'nin (PERDER) çatı örgütü konumundayız. Türkiye genelinde 361 üyemiz, 3 bin 915 satış noktamızla, 2 milyon 438 bin 794 metre kare alanda hizmet veriyoruz. Toplam 71 bin 396 kişiye istihdam sağlıyoruz.
 
WorldFood İstanbul hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Tüketici trendlerinin geliştiği ve değiştiği günümüzde, müşterilerimizin talepleri; marketlerimizde daha çok çeşit ürün görmek, yerli üretim ve daha da ötesi yerel tatlar denemeye yönelik. Bu taleplere göz attığımızda yerel üreticimizden dağıtıcımıza kadar, sinerjimizi artırmak için 3 yıldır var gücümüz ile çalışıyoruz. WorldFood katılımcı ve ürün anlamında sunduğu içerikle, müşterilerimizin beklentilerine cevap veren bir organizasyon.
Fuarda, TPF üyesi marketlerin kategori ve mağaza yöneticileri yeni iş birlikleri için sektör profesyonelleri ile bir araya gelecek. Öte yandan, TPF tarafından her yıl düzenli olarak yapılan üye kampı, WorldFood İstanbul’un katkılarıyla fuar alanı içerisinde yapılacak. Üye kampında gıda sektörü, bölgelerdeki durum, sektörde yaşanan gelişmeler ve bölgesel sorunlar masaya yatırılacak.
 
 Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde gıda sektörü hakkındaki değerlendirmeleriniz, yorumlarınız ve öngörüleriniz nelerdir?

Bu soruyu hizmet verdiğimiz sektör tarafından yanıtlamak isterim. Sektörümüzde rekabet çıtası hayli yüksek. Rekabetin yanı sıra alışveriş alışkanlıkları da her geçen gün değişiyor. Tabiri yerindeyse, alışveriş sepetleri bölündü. Müşteri, sepetini birden fazla marketten doldurabiliyor. Kaliteli ürünün uygun fiyata talep edilmesi birinci öncelik. Fiyata duyarlılık arttı. Müşteriler ekonomik paketlerle alışveriş yapmak istiyor. En önemli mesajları ise "Bana sadece ürün satışı yapma. Bana değer yarat" şeklinde. TPF olarak biz de yaşanan gelişim, değişim ve talepleri göz önünde bulundurarak son 3 yıldır çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz.

Dijitalleşme tüm sektörlerde olduğu gibi, bizim için de hayli önemli. Zira hayat artık her geçen gün daha da hızlanıyor. İşinden evine dönmeye çalışan ve bu arada alışveriş yapmak zorunda olan insanların, artık marketlerde kaybedebileceği bir-iki dakikaya bile ihtiyacı oluyor. Tüketici artık markete girdiğinde, istediği ürünü kolayca bulup, alışverişini, mümkün olan en kısa sürede bitirebilmek istiyor. Bu anlamda yakın zamanda, tüketicisine alışveriş esnasında zaman tasarrufu sağlayamayan marketlerin, tercih edilirliği maalesef düşecek.

Diğer taraftan dijitalleşmenin, teknolojiyi doğru kullanmanın, işletmelerin cirosuna önemli katkılar sağladığı bir gerçek. Doğru teknoloji kullanımı, işletmelere her şeyden önce sağlıklı ölçümlemeyi getiriyor. Tedarik zincirinden, satış ve stok adedine, aydınlatmadan, yazılım ve uygulamaya, artık hemen her alanda kullanılabilen teknoloji, maddi gider ve kayıpları önlediği gibi; kaybın en çok nerelerde yaşandığını net bir şekilde ortaya koyuyor ve işletme açısından doğru çözümün bulunmasını sağlıyor. Dolayısı ile mağazasını doğru kontrol etmek, büyümek, ekonomiye değer katmak isteyen tüm işletmecilerin öncelikli gündem maddeleri arasında teknoloji yatırımları yer alıyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında yıllar önce kendimize önemli bir hedef belirledik. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında 70 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bizim büyümemiz, Türkiye'nin büyümesi demek. Tüketici harcamalarının devam ettiği, ekonomiye olan güvenin sürdüğü bir ortam demek. Tüm bunların yanı sıra bizlerin istihdama ve ülke ekonomisine katkımızın artması demek. Bu yaklaşımımız sayesinde toplam market grupları içerisinde istihdam payını %40'a, satış payını %35,3'e, toplam gıdadaki satış payını ise %9,8'e çıkaran TPF üyeleri, 30 milyar TL'yi aşkın ciroya ulaştı. 2017'yi %12 büyüme ile kapatan yerel zincirlerin, 2018 yılı hedefi ise %15 büyümek.
 
Geri