Katılımcı Görüşleri - Marmarabirlik


Marmarabirlik, Dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin yetiştirilmesi ve daha iyi koşullarda pazarlanması amacıyla, bölge zeytin üreticilerinin karşılıklı yardım ve dayanışma içerisinde 1954 yılında kurmuş oldukları bir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'dir.

Faaliyet alanınız nedir?
 
Marmarabirlik, başlangıçta Gemlik, Mudanya, ve Erdek Kooperatifleri’nin bir araya gelmesiyle kurulan ve süreç içerisinde büyüyüp gelişerek, bir dünya markası statüsüne kavuşan dünyanın en büyük zeytin kuruluşudur.
 
Bugün, Bursa ili dahilinde; Gemlik (1942), Mudanya (1951),  Orhangazi (1955) ve İznik (1970) Kooperatifleri’ni, Balıkesir ili dahilinde; Erdek (1952), Edincik (1976) ve Marmara Adası (1988) Kooperatifleri’ni, Tekirdağ ilinde Mürefte (1986) Kooperatifi’ni içine alan 8 Kooperatifi, Bursa ili Başköy Entegre Tesisleri’ndeki  zeytin-zeytinyağı-zeytin ezmesi işleme ve ambalajlama entegre tesisleri ve Başköy entegre tesislerindeki perakende satış mağazası ile alım-üretim ve pazarlama faaliyetini sürdürmektedir.   
 
Marmarabirlik İdare Merkezi Bursa olup, uğraş konusu Güney Marmara Bölgesi’nde ortaklarının ürettikleri zeytinleri sofralık zeytin, zeytinyağı ve zeytin ezmesi olarak işleyerek, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda pazarlamaktadır.
 
Marmarabirlik, 32 bin kayıtlı zeytin üreticisi, gücünü üreticiden alan yönetim kadrosu ve 600 kişiden oluşan kalifiye personeli, bağlı kooperatif ve işleme tesisleri ile yüz binlerce yurt içi ve yurt dışı  tüketiciye hizmet veren, ülkemizdeki en  güçlü 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan, en büyük zeytin üretici kuruluşudur.
 
Marmarabirlik, 550 dönüm toplam alan içinde 155 dönüm kapalı alanı ve 70.400 ton depolama ve olgulaştırma kapasitesi ile bu arazi üzerinde kurulu modern tesislerinde, hijyenik ortamda yaklaşık 150 ton/gün kapasiteli zeytin ambalajlanması ve 220 ton/gün zeytinyağı üretim ve dolumu yaparak Türk ekonomisine katma değer sağlayan çok önemli bir sanayi kuruluşudur.         
   
Marmarabirlik, bölgesinde yetiştirilen sofralık siyah zeytinin yaklaşık %40-45'ini satın alıp işlemekte ve üretmiş olduğu ürünlerini, yurt içinde 78 ildeki toplam 58 bayisiyle ülkemizin tamamına, Almanya, Danimarka, İsviçre, KKTC, Bulgaristan'daki sözleşmeli alıcı firmalar ile Avrupa'nın tamamına, bunun yanında Amerika başta olmak üzere Kanada ve Avustralya piyasasına sunmaktadır.

Fuar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
 
Uzun süredir birliğimizce yurt içi fuarlara katılım gerçekleştirilmemektedir. WorldFood İstanbul ile gıda fuarlarının tekrar eski cazibesini kazanacağını düşünmekteyiz. Türkiye’nin en çok bilinen zeytin markası olarak, yeni çıkan ürünlerimizin lansmanını yapmak, markamızı müşterilerimiz ve tüketiciler ile buluşturmak, sektördeki ve farklı sektörlerdeki firmalar ile iletişimde bulunmak, farklı pazarlardan yeni müşteriler kazanmak ve sektördeki dostlarımızla birlikte olmak için fuara katılım gerçekleştireceğiz.


Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde gıda sektörü hakkındaki değerlendirmeleriniz, yorumlarınız ve öngörüleriniz nelerdir?
 
Gıda, avcı-toplayıcı toplumdan günümüze insanlığın en temel ihtiyacı konumundadır. Üretim konusunda dönem dönem farklı yöntemler kullanılsa da özünde hep aynı amaca hizmet etmiştir.
Ülkemizde de ekonomisi en büyük sektörlerin başında gelen gıda, bünyesinde büyük hatta dev şirketler barından bir güç halindedir. Önemini hiçbir dönem kaybetmeyecek olan sektör, yenilikçi ve sürdürülebilir kalite ile var olma çabası içinde olan tüm aktörlere ev sahipliği yapmaya devam edecektir.
Geri