Çevreci yaklaşım: Türkiye’nin organik gıda sektörü mercek altında


Türklerin hayat tarzı değişiyor. Genç Türkler artık daha hareketli, daha aktif ve görünüşe göre, her zamankinden daha fazla sağlık bilincine sahip.

Türkiye, organik gıda için büyük bir potansiyele sahipŞu anda, organik üretim ve tüketim bilinci biraz düşük. Birçok Türk tüketici, daha organik ve sağlıklı ürünlerin lüks birer öğe olduğunu düşünüyor. Organik ürün tüketenler, daha eğitimli olma, kentsel alanlarda yaşama ve daha yüksek gelir seviyelerine sahip olma eğilimi gösteriyor.
 
Bu alıcı profili, ihracatçılar için itici olsa da aslında Türk toplumsal eğilimlerini yansıtıyor. Türkiye orta sınıfının oranı, 90’lı yılların ortalarından beri nüfusun yaklaşık %41’ine kadar yükseldi. Kişi başına düşen GSYİH 11.000 doları aşan Türkiye, OECD Yüksek Gelir statüsüne erişmeye kıl payı uzaklıkta. Buna ek olarak, Türkler giderek sağlıklı gıdalara yöneliyor.
 
Türkiye’nin bütün nüfusunun organik yiyecek ve içeceklerin faydalarıyla bilgilendirilmesi için henüz erken olsa da, satışlar ağırlıklı olarak ambalaj öncesi sektörde büyümeye başlıyor. Sağlıklı besinlerin satışı 2013’ten 2014’e %24 oranında büyüdü. Büyüme sonraki yıl da devam etti ve USDA raporuna göre %50’den fazla bir büyüme sergilendi. 
 
2015 yılı itibarıyla, Türkiye’de ambalajlanmış organik yiyecek ve içecek pazarının değeri 90 milyon dolardır. 2020’de 170 milyon dolara (yıllık bileşik büyüme oranı %12,9) ulaşması bekleniyor. Hem sağlıklı hem de istikrarlı bir büyüme ile Türkiye’nin organik gıdalar için potansiyel her geçen gün daha da belirginleşiyor.
 

Türkiye’de rağbet gören organik yiyecek ve içecek ürünleri

 
İlginçtir ki Türkiye, organik ürünlerin, çoğunlukla sebze ve meyveler olmak üzere, önemli bir bölgesel üreticisidir ve yıllık ihracatı 100 milyon dolara yaklaşmaktadır. Bununla birlikte, ithalat pazar karışımına sızmaya başlamıştır.
 
Satış açısından, Türkiye’nin organik yiyecek ve içecek sektörü piyasasının büyük bölümünü elinde tutan birkaç farklı ürün kategorisi bulunmaktadır. En büyük pazar payına sahip ilk üç sektör şunlardır:
 
• Süt ürünleri (peynir dahil) – %21.8
• Bebek gıdaları – %14.8
• Tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar – %13.6
 
Diğer önemli ürün grupları arasında bitkisel yağlar ve hayvansal yağlar, organik ezmeler (tereyağına zeytinyağı tabanlı alternatifler) ve fırın ürünleri bulunmaktadır. USDA, özellikle peynir ve yağların Türk mutfağının merkezi olduğunu belirtiyor. İhracatçılar, Türkiye’nin gelişen organik gıda pazarına girmeyi planlarken, bu ürünlerle daha fazla başarı elde edecek gibi görünüyor.
 
Çoğu organik yiyecek, hiper/süpermarkette bulunuyor. Batının toplu alışveriş perakendecilerinin başarısından esinlenen bu özel format, Türkiye’de büyüme yaşıyor ve organik satışların %80’inden fazlasını oluşturuyor. Satış paylarının kesilmesi ardından yapılan veri analizinden sonra, özel organik marketler, satışların yaklaşık %5’ini oluşturmaktadır – bununla birlikte, 
 

WorldFood Istanbul 2017'de organik ürünlerinizi sergileyin

 
Türkiye’nin filizlenen organik gıda sektörüne girmeye hazır mısınız? WorldFood İstanbul 2017’ye katılın. 2016 yılı etkinliği 22 ülkeden 15.000’in üzerinde Türk ve uluslararası ziyaretçiyi cezbetti. 2017 de aynı şeyi fazlasıyla vaat ediyor. Perakende temsilcileri, HoReCa kuruluşlarından alıcılar, distribütörler, ithalatçılar ve daha fazlası, tek bir ortak paydayla etkinliğe katılıyor: hepsi yenilikçi, kaliteli gıda ürünlerinde en iyiyi yakalamak istiyor. WorldFood İstanbul, 7-10 Eylül 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşiyor.

Standınız için yi bir yer elde etmek için acele edin ve ürünlerinizi, genişleme için kusursuz bir platform olan Türk pazarına ürünlerinizi sunun. Alanınızı güvence altına almak veya etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinmek için şimdi bizimle iletişime geçin.
Geri