AB, yeni Tarım-Gıda Tanıtım Girişimini duyurdu


Avrupa Birliği, Avrupa Fuar Sektörü Birliği ile birlikte Avrupa kaynaklı gıda ve içecekler için 200 milyon euroluk bir tanıtım girişimi başlattıklarını duyurdu.

Tarım Ürünlerinin Bilgilendirme ve Tanıtımına Yönelik AB PolitikasıTarım Ürünlerinin Bilgilendirme ve Tanıtımına Yönelik AB Politikasının yeni pazarlara açılması bekleniyor. “Avrupa’dan Afiyet Olsun” sloganıyla yola çıkacak girişim, tarım kuruluşlarının AB tarım-gıda ürünlerini uluslararası pazarlarda tanıtmalarına yardımcı olmayı ve Avrupalı çiftçilerin kaliteli ürün sunmak için ne kadar çalıştığı konusunda tüketicilerde farkındalık yaratmayı hedefliyor.
 
Yıllık 200 milyon euroluk bir fon söz konusu. Bu girişimden faydalananların iç ve dış pazarların tanıtım kampanyalarında %80 oranına kadar AB fonu alması mümkün.
 
Programlar sağlıklı beslenmeye yönelik genel kampanyalardan belirli sektörlere kadar birçok alanı kapsayabiliyor.
 
Bazı fonlar da zeytin gibi belirli ürünlerin tanıtımına ayrılıyor. AB’nin içerisinde ise menşe adı (PDO), mahreç işareti (PGI) ve geleneksel ürün adı (TSG) gibi farklı AB kalite plan ve etiketlerini ve de organik ürünleri tanıtan kampanyalara odaklanılıyor.
 
Fonun bir kısmı da sürdürülebilir şekilde üretilen pirinç, sofralık zeytin, sığır ve dan eti ve de taze meyve ve sebzeler gibi belirli sektörlere yönelik. 

WorldFood İstanbul: Türkiye’nin Bir Numaralı Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı
 

Türkiye’nin lider gıda ve içecek fuarı olan WorldFood İstanbul, tüm Türkiye’deki fast food alıcılarını, restoran işletmecilerini, HoReCa sektöründen isimleri, perakendecileri ve Türkiye gıda pazarındaki diğer tüm önemli oyuncuları bir araya getiriyor.
 
Geçen yıl WorldFood İstanbul, işlerini genişletmek, yeni ortaklar bulmak ve en son çıkan ürünleri keşfetmek isteyen Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve daha birçok bölgeden gelen 16.000’den fazla ziyaretçiyi ağırladı.
Geri