4-7 September, 2019

27th International Food Products & Processing Technologies Exhibition

Tüyap Fair Convention and Congress Center
Istanbul, Turkey

News

01 August 2017

Gıda Sektöründe Tedarikçi ve Satın Alma İlişkisi


Yeme içme piyasasında tedarik zincirinin en üst noktalarından birisini gıda satın alması oluşturuyor. Kısaca satın almanın tanımı yapılmak gerekirse; Bir ürün veya hizmetin tedarikçi firmadan en düşük fiyat aralığında tedarik edilmesi olarak açıklanabilir. Burada amaç tamamıyla satın alma yapan firmanın maliyetini en az düzeye indirgemek, içeriye kaliteli ve ucuz ürün almaktır.

Gıda alanında faaliyet gösteren firmaların raflarında yer almayan ürünleri, doğrudan satış kaybına yol açacaktır. O nedenle günümüzde tedarikçi şirketlerle çalışma yoluna gidilmiştir. Sağlıklı bir tedarikçi firma ile çalışmak, her iki tarafında kazan kazan mantığı ile çalışmasını sağlar. Satın alma stratejisine bağlı kalan gıda firmaları böylelikle kalite standartlarını yükseltirken diğer yandan da maliyetlerini disipline etme şansı elde ederler. Tedarikçi firmalar ise kaliteye önem veren firmalarla çalışarak hem kendi standartlarını yükseltirler hem de daha geniş müşteri kitlesi yakalarlar.


Satın alma Departmanının Asıl İlkesi Nedir?


Saygın ve köklü bir geçmişe sahip olan gıda firmalarının satın alma departmanları, ARGE departmanlarından gelen istekler doğrultusunda öncelikle pazar araştırması yapmaları gerekir. Çünkü başarılı bir tedarikçi şirket ile çalışmak, firmanın kaliteli çizgisine doğrudan etki edecektir. Ayrıca gıda sektöründe ürünlerin hijyeni ve gıda güvenliği de mutlaka dikkate alınması gereken kriterler arasındadır. Ancak asıl çalışma ilkesi; iyi servis yapabilen, pratik çalışma gösteren, kalite özellikleri taşıyan ve şirketin çalışma stratejisine uygun tedarikçilerle iletişim kurmak şeklinde tanımlanabilir.


Tedarikçi Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


İyi bir tedarikçi demek, firmanın kaliteli ürün satışa sunabilmesi demektir. Satın alma departmanına bu anlamda oldukça büyük bir rol düşmektedir. Çünkü gıda alanında çalışma gösteren bir firma, müşteri kitlesinin tercihlerini her şeyden önce tutar. Dolayısıyla müşterilerin hangi ürünlere rağbet gösterdiği hangi ürünlere daha fazla satın aldığı mutlaka belirlenmelidir. Kalite, fiyat, lokasyon, ödeme şartları, sevkiyat, servis ve finansal anlamda olan güç ise tedarikçi seçiminde öne çıkan başlıca kriterlerdendir.

Tedarik zinciri yönetimi, özellikle gıda sektöründe büyük bir önem taşır. Çünkü her standart dışı uygulama, gıda güvenliğinde ciddi sorunlar oluşturabilir. Dolayısıyla tedarikçi firmalar, 10 aşamalı tedarik zinciri yönetimine önem verirler. Üretici Seçimi, Mal Kabulü, depolama, sevkiyat, izlenebilirlik, zararlılarla mücadele, eğitim, STK kontrolü ve %100 müşteri memnuniyeti bu aşamalara örnektir.

Gıda piyasasında mutfak personellerinin gereklilikleri göz önünde bulundurularak taleplere uygun bir tedarikçi firma ile anlaşılır. Mal kabulü, gıda güvenliği noktasında öne çıkan başlıca aşamalardan bir tanesidir. Ortaklık yapılan üreticilerden ürünler çıktığı zaman tedarikçilerin depolarına giriş yapmadan önce araç içi sıcaklığı, hasarlı malların olup olmadığı, araç içi temizliği ve etiket bilgilerinin mevzuata uygunluğu gibi konularda denetlemesi yapılır. Ürünler kontrolden geçtikten sonra depolara alınır. Sıcaklık şartı isteyen ürünler, uygun ortamlara alınarak saklanır. Daha sonra depolarda kontrollü şekilde saklanan gıdalar, ilgili birimlere gıda güvenliği göz önünde bulundurularak ulaştırılır.

Sevkiyat noktasında soğuk zincir bozulmadan araçlara yüklenme yapılmalıdır. İzlenebilirlik, tedarikçi zincirin aşamalarını takip eden teknolojik alt yapıyı sağlar. Depoya girişten nihai kullanıcıya ulaşıncaya kadar olan aşamalar teknolojik yöntemlerle kontrollü şekilde izlenir. Gıda alanındaki ürünler, muhafaza edilen depolarda zararlıların önlenmesini sağlayacak şekilde saklanır.

Eğitim kriteri, tedarikçi firmaların bilinçli ve profesyonel hareket etmesi açısından büyük bir önem taşır. Son kullanma tarihi kontrolü, tarihi geçmiş ürünlerin blokaja alınarak müşterilere ulaşmasını engeller. Müşteri memnuniyeti ise tedarik zincirinin en önemli noktalarından bir tanesidir. Periyodik olarak tüm aşamalar kontrol edilirken diğer yandan da müşteri memnuniyeti ölçümleri ile geri dönüşler değerlendirmeye alınır. Geliştirilmesi gereken taraflar belirlenerek doğru şekilde çözülmeye çalışılır.


Satın alma Ekibinin Başlıca Görevleri Nelerdir?


Gıda sektöründe çalışan satın alma ekiplerinin her zaman daha fazla görev düşmektedir. Çünkü müşterilerinin beğenilerine ve ihtiyaçlarına uygun gıdaları sunabilmek için pazar araştırmasını yapmak, en doğru kararı verebilmek gibi önemli sorumlulukları vardır. O nedenle her zaman piyasayı araştırarak en güncel bilgileri takip etmelilerdir.

500'e yakın katılımcı ve bin 300'den fazla markanın yer alacağı "Gıda Dünyasının Türkiye Buluşması" WorldFood Istanbul’u ziyaret ederek, binlerce gıda üreticisinin en yeni ürünlerini bir arada görüp en doğru satın alma kararlarını verme şansını yakalayacaksınız.

Fuara hızlı ve kolay giriş için ücretsiz davetiyenizi alın!

Backimg

Archive