4-7 September, 2019

27th International Food Products & Processing Technologies Exhibition

Tüyap Fair Convention and Congress Center
Istanbul, Turkey

News

02 August 2017

2017’nin 10 Gıda Trendi


Stillwater, Okla. (7 Aralık 2016) — Oklahoma Devlet Üniversitesi Robert M. Kerr Gıda ve Tarımsal Ürünler Merkezi önümüzdeki yılın en trend yemeklerini seçerek bitki bazlı protein, kahvaltı için tatlı ve sağlıklı atıştırma seçenekleri 2017 yılı menüsüne girdi.

FAPC iş planlama ve pazarlama uzmanı Andrea Graves, değişimin kaçınılmaz olduğunu ve eğilimlerin, gelecekte neler olacağını göstermeye yardımcı olduğunu söyledi.

Graves, “İşletmeler, yeni büyüme fırsatları ve hedef kitleleri bulmak için eğilimlere dikkat etmeli" dedi. “Bu eğilimleri anlamak, ister düzenleyici ister yeni lezzet profili olsun, işletmelerin önümüzdeki değişiklikleri önceden görmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, çoğu durumda tüketiciler eğilimleri yönlendiriyor ve ihtiyaçlarını ve yaşam tarzlarını karşılayan ürünleri ve şirketleri arıyor” dedi.

FAPC’ye göre 2017 yılının ilk 10 trendine göz atın.


1. Gıda İsrafının Azaltılması


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yiyeceklerin yaklaşık yüzde 33’ü boşa gidiyor. Daha önce yemek için “çok çirkin” olarak düşünülen gıdalar ve de meyve ve sebzeden alınan “hurda”, israf edilmek yerine kullanılacaktır.


2. Pişir ve Bağla


Yabancılarla yemek yemek varken neden yalnız yiyesiniz? Ev yapımı bir yemeğin üzerinden yabancılarla bağlantı kuran uygulamalar ve web siteleri popülerlik kazanmaktadır. EatWith gibi web siteleri, insanlar için dünya çapında çeşitli yerlerde yemeğe erişim için bir ağ oluşturur ve ardından bir grup insanla iletişim ağı kurarken birden fazla yemeğin tadını çıkarmanızı sağlar. Bu uygulamalar ve web siteleri, yemek keyfini sevenlere yemek pişirmeyi düşünmek zorunda kalmadan yemek yemelerini ve pişirmeyi seven insanların becerilerini göstermelerini sağlar.


3. Uyan ve Pişir


Hayat kısa. Önce tatlı ye! 2017'de, günün ilk yemeği olarak tatlı yiyor olabilirsiniz. Syracuse Üniversitesi’nde yürütülen araştırmalar, koyu çikolata yeme işleminin mantığı, hafızayı ve odak noktasını geliştirdiğini ve hepsinin iş gününe hazırlanmanız için mükemmel olduğunu buldu. Buna ek olarak, Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bir araştırma, kahvaltıda tatlı yemenin kilo kaybını teşvik ettiğini ileri sürdü. İkisini birleştirin ve işte size bir kazan-kazan çikolata senaryosu!


4. Doğal Gıdalar


Tüketiciler ev ve restoranlarda doğal yiyecek seçenekleri arıyor. Packaged Facts anketine göre, restoranlarda et ve kümes hayvanları yiyen insanların yüzde 60’ı seçim sürecinde doğal olanın önemli olduğunu düşünüyor. Bu trend, tüketiciler yiyeceklerinde ne olduğunu öğrenmek isteyecekleri için 2017'de de devam edecektir.


5. Kasaptan Sofraya


2017’k de restoranların ve kasap dükkanlarının tek bir uygun yerde birleştirilmesi daha belirgin gözüküyor. Bu yerler, tüketicilere evde pişirmek için taze, yerel olarak üretilen et satın alma seçeneği sunabilir veya tüketiciler istedikleri eti seçebilir ve restoranda bir yemeğin tadını çıkarabilirler.


6. Drone ile Teslimat


Teknoloji ilerledikçe, teslim yöntemleri de gelişiyor Bu eğilim, benimsenmesinin henüz erken aşamalarındaysa da, tamamen keşfedilmemiş değil. Virginia Tech kampüsündeki dronelar burrito taşırken, Yeni Zelanda’daki dronelar Domino’s pizza, Reno’daki dronelar 7-Eleven içecekleri ve sandviçleri teslimatlarında kullanılıyor. 2017'de, bu trendin çeşitli şehirlerdeki daha fazla işletme arasında arttığını görebiliriz.


7. Yerel Gıdalar


Tüketiciler yerel ürün ve et satın almakla ilgilenmeye devam ediyor ve tüketicilerin neredeyse yüzde 50'si bunu yapmak için fazladan bir çaba göstermeye hazır. Şefler yerel üreticileri desteklemek ve müşterilerin gıda şeffaflığı taleplerini karşılamak için yerel olarak yetiştirilen ürünleri kendi yemeklerine dahil ediyorlar.


8. Bitki Bazlı Protein


Bitki bazlı protein tüketimi artıyor ve şefler tamamen sebzelerden yapılmış yemekler hazırlıyorlar. Bu eğilim, tüketicilerin eti ortadan kaldırmadan esnekleştirilmiş diyetlerine bitki bazlı protein eklemek istemelerinden geliyor.


9. Sağlıklı Otomatlar


Sağlıklı beslenme, bu yıl Amerikan gıda trendlerinin ön planındadır. Buna karşılık işletmeler, Humus ve Granola çubukları gibi daha sağlıklı aperatif seçeneklerine sahip otomatları piyasaya sürüyor. Bu makineler beslenme bilgilerini görüntüleyerek ve de yiyecek ve içecek eşleştirmek için öneriler sunarak geleneksel otomatları bir adım daha ileri götürüyor.


10. Meşrubat Vergisi


Philadelphia, Pennsylvania ve California, Berkeley, şekerle tatlandırılmış içeceklere vergi koyan ilk şehirlerdendi. Illinois, Boulder, Colorado, Cook County ve üç California şehri, San Francisco, Oakland ve Albany’de yaşayan kişiler geçtiğimiz günlerde benzer bir vergi uygulanması konusunda oy kullandı. Bu vergiler, obezite ile mücadele etmek ve daha fazla besleyici içecek seçmeye teşvik etmek üzere meşrubat tüketimini azaltmak üzere tasarlandı. Başarılı olursa, bu eğilim yakında diğer şehirlerde de görülebilir.

OSU’nun Tarım Bilimleri ve Tabii Kaynaklar Bölümü’nün bir parçası olan FAPC, Oklahoma’da katma değerli gıda ve tarımsal ürünlerin büyümesini teşvik eden ve destekleyen teknik ve işletme bilgilerini keşfetmek, geliştirmek ve sunmak üzere yardımcı oluyor.

500'e yakın katılımcı ve bin 300'den fazla markanın yer alacağı "Gıda Dünyasının Türkiye Buluşması" WorldFood Istanbul’u ziyaret ederek, binlerce gıda üreticisinin en yeni ürünlerini bir arada görüp en doğru satın alma kararlarını verme şansını yakalayacaksınız.

Fuara hızlı ve kolay giriş için ücretsiz davetiyenizi alın!

Backimg

Archive