4-7 Eylül, 2019

27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Haberler

30 Temmuz 2017

SUNAR GRUP


Şirketiniz ne kadar süredir Türkiye pazarında aktif ?


Sunar Grup olarak; geniş ürün gamımızı, Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülkeye Sunar markasıyla ve yarım asra yaklaşan tecrübemizle sunuyoruz. 1970’li yıllarda Türkiye pazarı için üretim ve satış faaliyetlerine başlayan grubumuza ait şirketler, 2009 yılından itibaren ihracata da başladı. Bugün itibariyle 5 kıtada 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.

Bu sene Türkiyede yeni ürün / ürünler tanıttınız mı?


Sunar, birçok ilke imza atarak Türkiye’nin cari açığının kapanmasına ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaya devam ediyor. Tamamen ithal bir ürün olan Sorbitol üretimine Türkiye’de ilk ve tek olarak Sunar Mısır Entegre Tesisleri bünyesinde 2013 yılında başlandı. 2015 yılında da yine bir ilki başararak ve yine tamamen ithal edilen bir ürün olan Maltitol’un yerli üretimi için tesis kurduk ve faaliyetlerimize başladık. SunsorbSorbitol şurubu; gıdada, ilaç endüstrisinde ve kozmetikte kullanılmak üzere üretilirken, Sunar MaltitasteMaltitol şurubu ise; çikolata, dondurma, diyet ürünler, kek, bisküvi, şeker, sakız, helva, reçel, sürülebilir çikolata, gofret ve unlu mamuller gibi birçok ürün yelpazesinde kullanılıyor. Böylelikle firmamız, yerli kaynakların kullanılması ile ithalatta azalmaya giderek, Türk firmalarının rekabet avantajının artırılmasına katkıda bulunuyor.

Sektörünüzle alakalı olarak Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?


Sektörümüzde hammadde yerli kaynaklarla karşılanabildiği gibi, ihtiyacı gözeterek yurtdışından da temin edilebiliyor. Dünyadaki doğal afetler, krizler, ekonomik durumlar ve kur farkları sektörümüzün ekonomik düzeyini belirleyici unsurlar arasında yer alıyor. Yurtdışı alımlar yaparken döviz çıktısı yaşanıyor. Örneğin ekonomide dolar yükselmişse, sizden çıkan yüksek miktardaki döviz sizi zarara uğratabilir, oysaki yaptığınız ihracat ile elde ettiğiniz döviz girdisi, kar/zarar dengenize önemli bir katkı sağlar niteliktedir. Bu bilinçle biz ürettiğimiz ürünlerimizin yaklaşık yarısını ihraç ediyoruz. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan krizleri de gözeterek, başta yakın coğrafyamız olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz. Tüm yumurtaları aynı sepete koymak yerine, riski dağıtmayı tercih ediyoruz. Bunun sektörümüze sağladığı bir başka avantaj da, yerli meslektaşlarımızla kıran kırana rekabete girip birbirimizi üzmek yerine, dünyanın çeşitli bölgelerinde bakir pazarlarda ürünümüzü daha karlı bir biçimde satmamızı sağlaması.

WorldFood Istanbul’a katılarak neyi başarmayı umuyorsunuz ?


WorldFood Istanbul, Sunar Grup olarak her yıl katıldığımız ve özellikle ihracatımız açısından bizi hedef ve potansiyel ülkelerden ziyaretçiler ile buluşturan, satış hacmi yüksek ve başarılı bir fuardır. WorldFood Istanbul ayrıca yurt dışı bayilerimizin ziyaret ettiği ve bizim de kendilerini Sunar Grup olarak ağırladığımız önemli bir fuarımız. WorldFood Istanbul 2017’den beklentimiz; ürünlerimizi ve şirketimizi potansiyel alıcılara en iyi şekilde tanıtmak, yeni pazarlara yönelik iş bağlantıları kurmak ve mevcut pazarlarımızda bayi ilişkilerimizi WorldFood Istanbul aracılığı ile güçlendirmektir.

Geriimg

Archive