4-7 Eylül, 2019

27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Haberler

01 Ağustos 2017

PANDA


Şirketiniz ne kadar süredir Türkiye pazarında aktif ?


Türkiye’nin ilk endüstriyel ambalajlı dondurması olup 1984 yılında %100 yerli sermaye ile kurulan Panda, 1985 yılında yapılan ilk üretim ile birlikte pazarlama faaliyetlerine de başladı. İlk reklam filminde kullanılan ve hepimizin hala sözlerini ezbere bildiği, “hem küçüklere, hem büyüklere işte nefis dondurma…” jingle’ı markanın değişmeyen varlıkları arasında yerini aldı.

Panda, ambalajlı dondurma üretimi ile birlikte, 1980’lerin ortalarına kadar pastanelerde satılan dondurmayı yaygınlaştırarak satış noktalarına ulaştırdı. Panda dondurmanın, her yaş grubuna hitap eden tüketicinin damak tadına uygun ürünleri ve hijyenik ambalajlarıyla satışa sunulması, dondurmaseverler tarafından kısa zamanda popüler olmasını sağladı. Böylece Panda, Türkiye’de dondurma sektörü adına yeni bir çağ başlattı.

Bu sene Türkiyede yeni ürün / ürünler tanıttınız mı?


Dondurma pazarı inovasyonla gelişen bir pazardır bu nedenle her yıl yeni lezzetleri dondurmaseverlerle buluşturuyoruz. Yeni ürünleri belirlerken global ve yerel trendleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu yıl da farklı bir çok kategoride yeni ürün çalışmaları gerçekleştirdik ve tüketicilerimizden olumlu dönüşler aldık. Ayrıca, kurulduğumuz günden bu yana kesintisiz sürdürdüğümüz pazarlama iletişim faaliyetlerine bu yıl da devam ederek birçok ürünümüzün TV, Radyo ve Sosyal Medya’da tanıtımlarını gerçekleştirdik.

Sektörünüzle alakalı olarak Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?


1990 yılının başında yarım litrenin altında olan kişi başı dondurma tüketim miktarı bugün 5 lt olarak ölçümlenmektedir. Avrupa ortalaması 12-15 lt, Amerika ve Kanada’da ise 20-25 lt seviyelerine çıktığını görüyoruz. Hatta iklimi çok soğuk olan İskandinav ülkeleri bile 15-17 lt tüketmektedir. Devam eden Ar-Ge çalışmaları ve pazarlama aktiviteleri, değişen tüketici algısı ile beraber Türkiye’de her yıl dondurma pazarının iki haneli olarak büyümeye devam edeceğini söylemek mümkündür.

WorldFood Istanbul’a katılarak neyi başarmayı umuyorsunuz ?


Sürekli büyüyen ve artan yurtdışı dondurma pazarında her sene marka algımızı yukarı taşımak ve sürekliliğini sağlamak adına birçok yatırım ve çalışmaya imza attık. Çizgi üstü de dahil olmak üzere yurtdışı pazarında yer alan tüketicilerimize özel birçok pazarlama aktivitelerini hayata geçirdik ve çalışmalarımıza devam etmekteyiz. TV reklam, dijital medya, market içi BTL aktivitelerin yanı sıra World Food gibi uluslararası tanınmış ve saygın bir fuara katılımımızın yeni pazarlara markamızı tanıtmak adına bir fırsat olarak görüyoruz.

Geriimg

Archive