4-7 Eylül, 2019

27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Haberler

27 Temmuz 2017

BETA GIDA


Şirketiniz ne kadar süredir Türkiye pazarında aktif ?


Beta Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin temelleri, küçük bir işletme olarak 1978 yılında Adana'da atıldı. Şirketimiz, ilk yıllarında gıda dışı ürünlerin ticaretiyle faaliyetine devam ederken, zaman içerisinde faaliyet alanını markalaşma sağlayabileceği gıda sektörüne kaydırdı.

Türkiye'ye ithal çayı getiren ilk firma olan Beta Gıda, Türk tüketicisini farklı bir damak tadıyla tanıştırdı. Beta Gıda olarak, 1990'lı yılların başında Sovyetler Birliği'nde yaşanan dağılma süreci sonucu ayrılan ülkelerde önemli fırsatlar yakalamayı başardık ve bu pazarlara giriş yaptık. Dağılan eski Sovyet Cumhuriyetleri'ne çay götüren ilk özel sektör kuruluşu olduk. Bugün Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Rusya ve Irak gibi ülkelerde markalarımızla ciddi varlık gösteriyoruz. Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarında ise girişimlerimiz devam ediyor.

Beta Tea, Bayce, Champion ve HowhadBrand; Beta A.Ş'nin çay konusunda dünya genelinde faaliyet gösterdiği 4 ana markayı oluşturuyor. Markalarına olan güveni her daim korumaya maksimum özen gösteren şirketimiz, buradan aldığı güçle farklı ürün gruplarına da girdi. Benuta, Beta Caffito, Wavey, Beta Belita, Bon Vivant, Funcy gibi yeni markalarımızla, farklı gıda alanlarında çok başarılı ve kaliteli markalar sunmaya devam ediyoruz.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan gıda paketleme tesisini en son teknolojiyle donatmış olan Beta Gıda, Türkiye ve yurtdışındaki müşterilerine hizmet veriyor. Son yıllarda Trabzon Sürmene'de çay fabrikası satın alan firmamız, Türk çayını uluslararası standartlarda üretmeye başladı. Günümüzde Beta A.Ş, en iyiyi ve en kaliteliyi en uygun fiyata tüketicisine sunabilmek için var gücüyle çalışan küresel bir markadır.

Bu sene Türkiyede yeni ürün / ürünler tanıttınız mı?


Beta olarak piyasaya sunduğumuz ve sunmak için çalıştığımız ürünlerimiz bulunuyor. Bu ürünlerin arasında 14 çeşit olan Beta Tea Dünya Çayları Koleksiyonumuz, Türk siyah çayını bergamotlu sevenler için Beta Tea Bergamot Rüyası çayımız, yaz sıcakları için doğal icetea çeşitlerimiz bulunuyor. Kahve çeşitlerini sevenler içinse 16 çeşit olan Beta Caffito Dünya Filtre Kahveleri Koleksiyonumuz, Beta A’la Han Kahvemiz ve Beta CaffitoEspresso ürünlerimiz yer alıyor. Hali hazırda yeni ürün çalışmalarımız da devam ediyor.

Sektörünüzle alakalı olarak Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?


Türkiye çay pazarının çok hızlı dinamikleri var. Dünyanın en çok çay tüketen ülkesiyiz. Dolayısı ile hem klasik hem geleneksel, vazgeçilmez bir siyah çay alışkanlığımız bulunuyor. Özellikle gençler, farklı ülkelerin farklı kültürlerinden gelen çayları merak ediyor, deneyimliyor ve bu ürünlere alışıyor. Firmalar da bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Dünya çaylarına olan ilgi ve merak her geçen gün artıyor. Biz de uluslararası çay ticareti yapan bir firma olarak dünyanın en çok içilen çayı olan ama dünya pazarında henüz markalaşmamış Türk çayının markalaşması için tüm bilgi ve birikimimizi kullanıyoruz. Yurtdışı pazarlarımızda Türk çayını tanıtmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Türkiye pazarında ise tüketicinin farklı lezzetler deneyimleme talep ve merakını, ürün çeşitlerimiz içerisinde zaten var olan ve dünyanın pek çok bölgesinden seçtiğimiz farklı çaylarla karşılıyor ve yeni farklı ürünlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz.

WorldFood Istanbul’a katılarak neyi başarmayı umuyorsunuz ?


WorldFood Istanbul’da profesyonel tüketiciler ile buluşup Beta‘nın geniş ürün yelpazesini onlara tanıtmayı amaçlıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı güçlü satış ağımıza destek olabilecek iş ortaklıklarının temellerini atmayı planlıyoruz. Aynı zamanda WorldFood’da yeni ürünlerimizin lansmanlarını yapacağız. Fuarda Türk gıda pazarının dinamiklerine ilişkin bizim gibi sektör oyuncuları ile birlikte istişarelerde bulunup gelecek planlarımızı şekillendirmek de amaçlarımız arasında yer alıyor.

Geriimg

Archive