5-8 Eylül, 2018

26. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Katılımcı Görüşleri

WorldFood Istanbul

OKİDE YAĞLARI - Ercan Erol

Orkide olarak 20 yılı aşkın süredir aralıksız WorldFood Istanbul’a katılıyoruz. İşin başında Türkiye’de başarılı bir gıda fuarı olsun diye yola çıkmıştık. Genellikle yurtdışı ağırlıklı fuarlara katılıyorduk, burada da neden olmasın diye çok hayal kurardık. Bu tarz bir fuar için en iyi lokasyonun İstanbul olacağını düşünüyorduk. Yıllar içinde WorldFood Istanbul ile beraber bizde büyüdük. Yıllarca süren bu birlikteliğin devamında Orkide ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 102.sıraya çıktı. İhracatta likit yağ ve yemeklik sıvı yağ kategorisinde birincisi olduk. Bu başarımız yurtiçi fuarlara önem vermemizden kaynaklandı ve yurtdışı fuarlara katılım göstermemizi teşvik etti. WorldFood Istanbul geçen yıllar içinde oldukça büyüdü. Yurtdışı müşterilerimiz bazında merak edip fuara gelenler var. Bu yılki fuara baktığımızda ITE Turkey’in yine başardığını görüyoruz. Ziyaretçi bazında da iyi destek sağlamışlar. Son 5-6 yıldır yurtdışından çok ziyaretçi geldi. 


ÇİZMECİ GIDA - Fatih Karabol 

WorldFood Istanbul’da katılımcı olarak ilk kez yer alıyoruz; ancak benim amacım 20 yıldır sektörde neler olup bittiğini görmek için fuarı ziyaret etmek. Uzun yıllardır Türkiye’deki bir fuarda yer almadığımızdan dolayı, müşterilerimizle görüşmek için WorldFood Istanbul’a katıldık. Genelde yurtdışı fuarlarına katılıyoruz. Müşterilerimizi bu kez kendi evimizde ağırlamak istedik. Ayrıca WorldFood Istanbul Türkiye’de gıda ile ilgili en bilinen fuar konumda, katılmamızın bir sebebi de bu… 
 
EVLİYA ŞEKERLEME - Halil Yağcı 
 
WorldFood Istanbul’a 15.kez katılıyoruz. İhracatla alakalı yeni ürünleri görmek, satış ve tanıtım yapmak için fuardaki yerimizi aldık. Fuardan çok memnun kaldık. Hem yerli ziyaretçi profilinden hem de yabancı ziyaretçi profilinden memnunuz.
 
BURCU GIDA - Gökhan Bahadır 
 
İç ve dış piyasada firmamız adına bayi ağırlıklı görüşmeleri sağlıyorum. WorldFood Istanbul’a ilk kez katılıyoruz. Fuara ilişkin amaçlarımıza ulaştık. Burada yeni pazarlar kazandık. Ağırlıklı olarak dış ticarette özellikle Orta Doğu’da görüşmelerimiz oldu. Buraya katılmakla hedeflediğimiz amacçlarımıza ulaştık. Yabancı ziyaretçi profilinden oldukça memnunuz.
 
ÇİÇEK SALAMURA - Cenk Zala
 
Bu yıl WorldFood Istanbul’da 10.kez yer alıyoruz. Daha önceki 9 yılda olduğu gibi bu yıl da WorldFood Istanbul’a katılarak dış ülkelerdeki ihracatımızı artırmayı amaçladık. Fuarın katılımcı sayısı gayet güzel ve ziyaretçi profili de oldukça başarılı. 
 
ARBELLA MAKARNA - Zuhal Kayışahin

WorldFood Istanbul’a uzun yıllardır katılıyoruz. Fuarı sürekli takip ediyoruz. Yeni pazarlara girebilmek, yeni müşterilerle bağlantılar kurabilmek, mevcut müşterilerimiz ile iletişimimizi güçlendirmek ve pazarın dinamiklerinden haberdar olmak fuara katılım amaçlarımız arasında yer alıyor. WorldFood Istanbul’da hedeflerimize ulaştık. 

ALTAYLAR GRUP - Emine Erbaşı

WorldFood Istanbul’a 2.kez katılıyoruz. Burada yeni çıkaracağımız ürünlerin lansmanlarını yapıyoruz. Bayilerimiz WorldFood Istanbul’u ziyaret ediyor ve yeni ürünlerimizi görme fırsatı buluyor. Fuarda iç ve dış piyasada bağlantılar kurmayı amaçlıyoruz. Fuar gayet keyifli geçiyor. Bu yıl yabancı ağırlıklı bir ziyaretçi profili var. 

ANI BİSKÜVİ – Rıfkı Boynukalın

WorldFood Gıda Fuarı bizim için vazgeçilmez bir pazarlama kanalıdır. Yurtdışından müşterilerimiz geliyor. Yılda bir kere onlarla bir araya geliyoruz ve WorldFood Gıda Fuarı dolayısıyla daha fazla sipariş alıyoruz. Ayrıca WorldFood Gıda Fuarı'nda yeni ürünlerimizi de tanıtıyoruz.


ÜLKER EKSPER GIDA Mehmet Aktaş

WorldFood Gıda Fuarı'ndaki amacımız ürünlerimizin ihracatını tüm dünyaya yapmak. Zaten belli bir kapasitemiz var, o kapasiteyi genişletmek için buradayız. Buradaki tüm ekibi ihracat departmanı oluşturuyor. İç piyasaya çalışan arkadaşlardan WorldFood Gıda Fuarı'na gelen yok.

TUNAŞ GIDA Zeki Çelik

İhracata dönük beklentilerimiz var. Ayrıca müşterilerimiz bizi burada görmek istedikleri için varız.


ORKİDE YAĞ Ercan Erol

Distribütörlerim katılımcıların arasında. Onlara ulaşmak istiyorum.


AAK Miroslav Buchmet

Müşterilerimiz  burda, rakiplerimiz burda o yüzden biz de burdayız.


U.S. Pecans Bruce Haley

Türklerin fındık, fıstık gibi kuruyemişleri sevdiklerini biliyoruz. Biz de pekan gibi farklı bir ürünü Türkiye’ye tanıtmak için burdayız. Ukrayna, Kırgızistan, Lübnan, Nijerya ve İsrail gibi çok farklı ülkelerden hatta kendi ülkemizden bile ziyaretçilerimiz oldu. Bu açıkçası bizi şaşırttı.

Peru Ticaret Ofisi Fernando Manuel Albareda del Castillo

WorldFood Gıda Fuarı'nın ne ölçüde olduğunu görmek için ilk defa katıldık. Kinoa’ya ilgi oldukça yoğun oldu. Türkiye, Makedonya, Balkanlar ve Ortadoğu’dan çok ziyaretçimiz oldu. Pazar payımızı arttırma adına WorldFood Gıda Fuarı'na katılım bizim için önemli bir adım oldu. Gelecek yıl katılım alanını büyütmeyi düşünüyoruz.

AROMA Aslı Özsaraç

Anadolu Bayilerimiz için WorldFood Gıda Fuarı'na katılıyoruz. Esas diğer bir hedefimiz de yurtdışıdır. Ayrıca yeni ürün tanıtımlarımızda da WorldFood Gıda Fuarı'nı tercih ediyoruz. Bu yıl lifli içeceğimizi tanıttık.


MEYSU Osman Güldüoğlu

WorldFood Gıda Fuarı'na katılarak  iç pazarda varız demek istiyoruz, ihracatta da yeni müşterilerimize ulaşmak istiyoruz. Rusya, Irak, Kosova, Ortadoğudan ziyaretçilerimiz oldu.


KESKİNOĞLU Simge Aygör

75 ülkeye ihracat yapan bir firmayız. İhracatın önemli bir parçasını bu WorldFood Gıda Fuarı oluşturuyor. Şu ana kadar Katar ve Arabistan gibi ortaoğu ülkelerinden çok önemli ziyaretçilerimiz oldu.