5-8 Eylül, 2018

26. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Sektörel Haberler
 • 08 Ocak 2018

  Türkiye’nin ithal ettiği en önemli gıda ve içecek ürünleri ve üretildikleri ülkeler

  Artan nüfusu ve büyüyen ekonomisi sayesinde, Türkiye’de gıda ürünlerinin ithalat oranı, ihracat oranını geçiyor

 • 02 Ocak 2018

  Türkiye gıda ve içecek piyasasına genel bakış: Ocak 2018

  Türkiye’nin gıda sektörü büyük bir potansiyel taşımakla beraber, ülkenin 857,7 milyar dolarlık GSYİH’sinin %20’ye yakın bir kısmını oluşturmaktadır.

 • 19 Aralık 2017

  Sağlıklı seçenek: Türkiye’de organik gıda

  Organik ve sağlıklı gıdalar için küresel pazar oldukça büyük – dünya çapında yaklaşık 86 milyar dolarlık değere sahip. Gıda güvenliği ve kalitesi, dünyanın her yerindeki tüketiciler için en önemli öncelik olarak ortaya çıkmakta; dolayısıyla organik, şu an gıda sektöründeki en büyük eğilim.

 • 06 Aralık 2017

  Tatlılar: Türkiye'de şekerleme ve çikolata

  Kişi başına düşen çikolata, şeker ve şekerleme tüketimine bakılırsa, Türkiye tatlıya oldukça düşkün. Tatlı tüketiminde ilk 5 ülkeden biri olan Türkiye, aynı zamanda büyük bir üretici olup tatlı ve şekerli olan her şeye hayran.

 • 10 Eylül 2017

  WorldFood Istanbul sona erdi: Fuardan Kareler

  25. WorldFood Istanbul Gıda Fuarı sona erdi. Fuarda çekilen fotoğrafları inceleyin.

 • 14 Ağustos 2017

  Aşçılar Derneği 25. Worldfood Istanbul Fuarı’nda!

  Aşçılar Derneği, 7-10 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan 25. WorldFood İstanbul Fuarı’na katılıyor. Etkinliğe, The International Taste & Quality Institute - İTQİ ile birlikte katılan Aşçılar Derneği’nin standında geçmişten günümüze İTQİ - Üstün Lezzet Ödülü (Superior Tasta Award) kazanan yerli firmaların ürünleri sergilenecek.

 • 11 Ağustos 2017

  Gıda Endüstrisini Değiştiren 6 Alışkanlık

  Günümüz yemek tutkunları, iyi tasarlanmış bir ortamda kaliteli yiyecekler istiyorlar. Yerleşik bir teknoloji ile geri dönüştürülen ve yerel olarak tedarik edilen temiz bir gıda zinciri ve hızlı bir şekilde ödemek ve satın almak istiyorlar.

 • 02 Ağustos 2017

  2017’nin 10 Gıda Trendi

  Oklahoma Devlet Üniversitesi Robert M. Kerr Gıda ve Tarım Ürünleri Merkezi

 • 01 Ağustos 2017

  Gıda Sektöründe Tedarikçi ve Satın Alma İlişkisi

  Yeme içme piyasasında tedarik zincirinin en üst noktalarından birisini gıda satın alması oluşturuyor. Kısaca satın almanın tanımı yapılmak gerekirse; Bir ürün veya hizmetin tedarikçi firmadan en düşük fiyat aralığında tedarik edilmesi olarak açıklanabilir.

 • 27 Temmuz 2017

  Restoranların Gıda Satın Alma Süreçleri

  Gıda satın alma, yeni kurulmuş restoranlar başta olmak üzere tüm restoranlar için karmaşık ve çetrefilli bir sistemdir. Temelde, bütün bir işletme sisteminin parçası olarak entegre edilmesi ve işletilmesi gereken bir alt sistemdir. Et, tarım ürünleri, meyve-sebzeler, unlu mamüller ve süt ürünleri, deniz mahsülleri ve köfte gibi gıda maddelerini satın ve teslim almak eksiksiz bir sitem gerektirir.

 • 18 Mayıs 2017

  Türkiye’nin lider süpermarket zincirleri

  Gıda perakendeciliği, Türkiye’deki perakende satışların %62’sini kapsayarak her yıl yaklaşık 140 milyar dolara ulaşıyor; aynı zamanda da %8’lik sabit bir oranda büyümeye devam ediyor. Geniş kapsamlı kentleşme ve Türklerin yaşam tarzındaki değişiklikler Türk market sektörünü yeniden tasarlıyor. Türkiye batıdaki perakende modellerine yaklaştığından pazara artık büyük oyuncular hakim.

 • 20 Nisan 2017

  Türkiye'nin gıda ithalat pazarında büyük kazandıran 5 ürün

  Türkiye, her yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık yiyecek ve içecek ürünü ithal etmektedir. İhracatçılar için bir dizi yeni ürüne açılan harika bir pazardır. Et, süt, meyve ve sebzeler gibi geleneksel gıda gruplarının keyfini çıkarmanın yanı sıra, Türkiye’nin genç, uluslararası düşünen tüketicileri yelpazelerini genişletiyor.

 • 22 Şubat 2017

  Çevreci yaklaşım: Türkiye’nin organik gıda sektörü mercek altında

  Türklerin hayat tarzı değişiyor. Genç Türkler artık daha hareketli, daha aktif ve görünüşe göre, her zamankinden daha fazla sağlık bilincine sahip. Tüketim alışkanlıklarındaki değişim, ülkede yayılıyor - özellikle organik gıda sektöründe.

 • 09 Şubat 2017

  T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan WorldFood Istanbul 2017 katılımcılarına özel destek!

  25. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı - WorldFood Istanbul, T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın sektörel nitelikli uluslararası yurt içi fuarların desteklenmesine ilişkin 2014/4 sayılı kararının kapsadığı 16 fuardan biri oldu.

 • 09 Haziran 2016

  Türkiye’nin gıdada en büyükleri onlar!

  İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2015 Yılı Araştırması, gıda ve içecek sektörünün büyüklüğünü de ortaya koydu. 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında çok sayıda gıda ve içecek şirketi de yer aldı.

 • 07 Haziran 2016

  Avrupa Komisyonu 2030 Gıda Vizyonu

  Avrupa Komisyonu 2030 yılına kadar gıda konusunda beklenen zorluklar ve bu konudaki çözümlerin tartışılacağı Food 2030 (Gıda 2030) konferansını bir sunumla gıda zincirinin paydaşlarına tanıttı. Sunumda geleceğin gıda pazarında büyük yeri olacak inovasyon konusuna vurgu yapıldı.

 • 26 Mayıs 2015

  Süt üretiminde online sistem

  Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli seçilen Tire Süt Kooperatifi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın yüzde 75 hibe desteğiyle “Sağımdan Şişeye Sütte Koordinasyon ve Bilgi Paylaşımı Projesi”ni hayata geçiriyor.

 • 26 Mayıs 2015

  Fransa’da süpermarketlerin yiyecekleri çöpe atması artık yasak

  Fransa’da süpermarketlerin yiyecekleri çöpe atması artık yasak Neriman Arslan Mayıs 23, 2015 Tarım & Gıda, Yeşil Politika Fransa parlamentosunun gıda atığına karşı önlem almak için oluşturduğu yeni yasayla birlikte, süpermarketlerin hala tüketilebilir durumda olan yiyecekleri atması artık yasak! Bu düzenlemeyle birlikte her süpermarket; bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamak, hayvan barınaklarına yollamak veya kompost yapmak şeklinde gıdaları değerlendirmek zorunda olacak.