7-10 Eylül, 2017

25. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

2016 Etkinlikler

KyivBuild CIP Programme

Gerçekleşen Etkinlikler

Konuk Ülke Projesi kapsamında ilk kez Kenya ağırlandı!


WorldFood Istanbul, “Konuk Ülke Projesi” kapsamında bu yıl, Doğu Afrika’nın ekonomik bakımdan en gelişmiş altyapısına, ticari bağlantılarına sahip olan ve ekonomisinin %27’sini tarımın oluşturduğu Kenya’yı ağırladı. DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliği ile düzenlenen “Kenya - Türkiye Gıda Forumu”nun ardından, Afrika ve Kenya’dan gelen satın alma heyetleri, fuar katılımcı firmaların temsilcileriyle “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda bir araya geldi. Projenin açılış konuşması ITE Turkey Hızlı Tüketim ve Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu, ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Başer ve Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiği’ni temsilen Nathaniel Taama tarafından gerçekleştirildi. Proje kapsamında gerçekleşen “Kenya - Türkiye Gıda Forumu”nda Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiği’ni temsilen Nathaniel Taama, Kenya Ticaret Odası Başkan Vekili John Kangogo, Kenya Yatırım Ajansı İş Geliştirme Müdürü Susan Njoba, T.C Kenya Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Selman Kurt, İstanbul İhracatçı Birlikleri Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Çerçi, PAKDER Başkanı İsmet Aral ve DEİK Türkiye Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın konuşmacı olarak yer aldı. Proje; Türkiye ve Kenya arasındaki gıda ticaretinin geliştirilmesi ve Türk gıda üreticilerinin ihracatına destek sağlanmasına katkıda bulundu.
 

Fuarlarla Eş Zamanlı Konferanslar

 
Fuar süresince yoğun bir programla gerçekleşen konferanslarda ise; sektörün konusunda uzman konuşmacıları ve yetkilileri “PAKDER tarafından Yürütülen “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” Projesi Hakkında Bilgi Verilmesi ve Belgesel Gösterimi”“Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme & Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmelikleri Hakkında Bilgilendirme”“Yerel Zincirlerin Gıda Perakendesindeki Durumu” vb. konuları ele alındı. 
 

“Coldchain Expo Eurasia” ile Eş Zamanlı Düzenlenen Konferanslar, Soğuk Zincir Sektörü'ne Bilgi Akışı Sağladı!

 

WorldFood Istanbul 2016’da ilk kez yer alan Soğuk Zincir Lojistik, Ekipman ve Teknolojileri Özel Bölümü - ColdChain Expo Eurasia; bölgenin soğuk zincir sektörüne yönelik “ilk uzmanlaşmış etkinliği” olarak gerçekleşti. Global Cold Chain Alliance başta olmak üzere, Türkiye'de Soğuk Zincir Lojistiği Derneği ve UTİKAD tarafından desteklenen bu özel bölüm, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen konferansa ev sahipliği yaptı. Sektördeki en son gelişmeler akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla ele alındı. Konferans aynı zamanda soğuk zincir sektörünün gelişmesine ve globalleşmesine destek sağladı.
 

Fuarlarda Euroturk Chefs Gastro Show ile Lezzetli Ve Renkli Dakikalar Yaşandı!


WorldFood Istanbul ve Ipack Turkey, katılımcılarının çeşitli etkinlik ve şovlarına da sahne oldu. Türk ve dünya mutfaklarına ait ikramlarının yapıldığı etkinliklerde yemek şovları da gerçekleşti. Yurtdışında Türk mutfağını başarıyla temsil eden EuroTurk Chefs Culinary Team ve İKA - Dünya Aşçılar Olimpiyatı Aşçıları  “aşçılık sanatı”, “artistik” ve “patisserie” dallarında gösteriler yaptı. Euroturk Chefs Gastro Show kapsamında deniz ve balık temalı özel showlar da gerçekleşti. Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden aşçılar, “Eurotürk Chefs Gastro Show” kapsamında Türk - Dünya mutfağının en seçkin lezzetleri fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü. 


Gıda Sektörü Üretici Ve Tedarikçileri, Sektörün Lider Süpermarket Zinciri Temsilcileri  İle Retail Center’da Bir Araya Geldi!


Fuar alanında bu yıl ilk kez yer alan “Retail Center”; fuar katılımcılarını, sektörün uluslararası lider süpermarket zinciri temsilcileri ile bir araya getirdi. Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna’nın aralarında bulunduğu sektörün ulusal ve uluslararası lider perakendecileriyle gerçekleşen Retail Center; sadece fuar katılımcılarına özel olarak fuar süresince ikili iş görüşmeleriyle devam etti. Retail Center’da yapılan iş görüşmeleri aynı zamanda fuar katılımcı firmalarına yeni iş ve işbirliği fırsatları sundu.


Yurtiçi ve Yurtdışı Alım Heyetleri Programları


WorldFood Istanbul sektör temsilcilerine yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratılması amacıyla düzenlenen "Yurtdışı Alım Heyetleri Programı", bu yıl  20 ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi.
Ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen "Yurtiçi Alım Heyetleri Programı" da fuarda gerçekleştirilen etkinlikler arasında yer aldı.
.

Haberler