5-8 Eylül, 2018

26. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Aşçılar Derneği

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 7-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 25. WorldFood Istanbul Fuarı’na katılan Aşçılar Derneği Türkiye’nin farklı lezzet ve tatlarını, yerli markaların ürünleriyle görsel bir şova dönüştürdü.
Uluslararası Üstün Lezzet Ödülü Jürisi ve Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir’in ünlü şeflerle birlikte şov mutfağında hazırladığı özel pişirim ve sunumlar katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Aşçılar Derneği’nin şov alanında bir araya gelen aşçılar, Üstün Lezzet Ödüllü ürünlerle etkinlik boyunca görsel bir şov sergiledi. Etkinlikte International Taste & Quality Institute - iTQi ile birlikte yer alan Aşçılar Derneği ve iTQi standında ise Üstün Lezzet Ödülünü (Superior Taste Award) kazanan yerli markaların ürünleri sergilendi, birçok yerli üretici ve markanın tanıtımı gerçekleştirildi.
 
25. WorldFood Istanbul -  Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaş meyve ve sebze, deniz ürünleri, temel gıdalar ve yağlar, şekerli ve unlu mamuller, gıda bileşenleri başta olmak üzere pek çok ürün ve katılımcıyı ağırladı.
 
Üstün Lezzet Ödüllü Ürünler Sergisi
Aşçılar Derneği’nin standında yer alan Üstün Lezzetler Ödülü Sergisinde, şefler ve şömeliyelerden oluşan bağımsız bir kuruluş olan iTQi, Üstün Lezzet Ödüllü Türk firmalarına ev sahipliği yaptı. Dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecek ve içecekleri test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine Belçika’da faaliyet gösteren iTQi’nin fuar standındaki Üstün Lezzet Ödüllü Ürünler Sergisi’nde pek çok değerli yerli firma yer aldı. 

Haberler

WorldFood Istanbul