4-7 Eylül, 2019

27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Haberler

16 Mayıs 2019

Türkiye gıda ve içecek pazarı: Mayıs 2019

 

Türkiye gıda ve içecek pazarına dair haberler
 

Rusya yeniden Türkiye’nin en büyük meyve-sebze ihracat pazarı oldu
 

Russia is once again the largest export market for Turkish produce.
 
 
2019’un ilk dört ayı içerisinde, Türkiye’nin meyve  ve sebzede en büyük ihracat pazarı Rusya oldu.
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ne (DKİB) göre bu süreçte Türkiye toplam 622,5 milyon dolar ihracat yaptı. Bu ihracatın 184,2 milyon dolarlık kısmını da Rusya oluşturuyor.

Ortada ilginç bir durum olduğu kesin. Rusya halen AB’den gelen ürünlere yaklaşık beş yıldır belirli yasaklar uyguluyor. Rus çiftçilerin ithalattan tamamen vazgeçmeye yönelik çabaları başarısız olduğundan ihracata devam ediliyor.
 

Türkiye, domates için yeni koruyucu önlemler alınacağını duyurdu

Turkish authorities have put in place protection and quality assurance measures on tomatoes.
 
Türkiye’ye taze meyve-sebze ihraç etmek isteyenlerin dikkatine; domateste ürün kalitesinin sağlanması adına yeni koruyucu önlemler geliyor.
 
Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, tüm ülkede domates standartlarının yükseltilmesi için devreye girdi. Bunun sebepleri arasında Rusya’nın giderek büyüyen bir ihracat pazarı olarak gösterdiği etki (Rusya, tüm dünyada Türkiye’den en çok domates ithalatı yapan ülke) ve satılan ürünlerde kalite sürekliliği sağlama hedefi bulunuyor.
 
Yeni eylem planına göre tüm üretim tesislerine böcek tuzakları konulması öngörülüyor. Domatesler tarladan fabrikaya kadar takip edilecek, fabrikada da etiket ve paket kontrolünden geçecek.
 
2019’un sonlarına doğru çilek ve biberlerde de aynı standartlar geçerli olacak.
 
Türk alıcılar için ürün kalitesi ve müşteri standartları giderek daha önemli hale geliyor. Pazardaki seçeneklerinizi değerlendirirken tüm bunları göz önünde bulundurmakta fayda var.
 

McDonald’s Türkiye satışa çıkarılıyor

McDonald's Turkey is up for sale
 
Türkiye’deki en ünlü fast food zincirlerinden biri olan McDonald’s, Anadolu Grubu tarafından satışa çıkarılıyor.
 
Türk süpermarket zinciri Migros’un da sahibi olan grup, portföyünü modernleştirirken “stratejik alternatifler” aramaya karar verdi.
 
Türkiye’de 250’den fazla restoranı bulunan McDonald’s, 60 milyon kişiye hizmet sunuyor.
 
Fast food, Türkiye’deki hazır gıda harcamalarının %28’ini oluşturuyor ve buna Amerikan markalar öncülük ediyor. McDonald’s ile birlikte Burger King, Popeye’s Fried Chicken ve Domino’s Pizza da Türkiye’deki en ünlü Amerikan markaları arasında.
 
Geriimg

Archive