4-7 Eylül, 2019

27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi
Büyükçekmece - İstanbul

Haberler

05 Haziran 2018

Türkiye’de İsviçre & Avusturya gıda ve içecek pazarı


Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı WorldFood İstanbul, üreticilerin ve Türkiye’nin en büyük gıda ve içecek alıcılarının bir araya gelebileceği ideal bir platform oluşturuyor.
 

Avusturya'ya özgü gıda ve içecek ürünleri Türkiye’de etkileyici bir büyüme gösteriyor


Avusturya’nın tarım ihracatı 2017’de tüm dünyada %7’den fazla büyüme göstererek toplam 11 milyar Euro’ya ulaştı. Türkiye’ye ihraç edilen Avusturya gıda ve içecek ürünlerindeki artış da bunu kanıtlar nitelikte.
 
MIT Ekonomik Karmaşıklık Atlası'nın verilerine göre işlem hacmi 2015 ve 2016 yılları arasında %16,7 oranında artarak 110,8 milyon dolara ulaştı.
 
Peki bu ihracatın zirvesinde hangi ürünler bulunuyor? 2016 yılında Avusturya’nın Türkiye’ye en çok ihraç ettiği beş ürün grubu:
 
• Aromalı su ve maden suyu – 34.1 milyon dolar
• Mısır gevreği – 6.61 milyon dolar
• İşlenmiş meyveler ve fındık – 3.12 milyon dolar
• Peynir – 2.35 milyon dolar
• Çikolata – 1.5 milyon dolar
 
Aromalı sular ve şişe maden suları Türkiye’de oldukça popüler. Bu alandaki toplam tüketim yıllık yaklaşık 4.8 milyar litreye tekabül ediyor. İçecek pazarının 2021’e kadar %4,9’luk bir büyüme göstermesi bekleniyor.
 
Türk içecek pazarına dair daha fazla bilgi için lütfen infografiği inceleyin.
 
Bunun yanında peynir ve çikolata da önemli hacmi olan ürünler.
 
Türkiye’de şekerleme de oldukça kapsamlı bir sektör; 130.9 milyon dolar değerinde ithalat yapılan, toplam 3.5 milyar dolar değerinde bir pazara sahip. Toplam ithalatın %70’ini ise çikolata ürünleri oluşturuyor, zira Türkiye’de kakao üretimi mümkün değil. Hammaddeler getiriliyor olsa da çikolata gibi hazır ürünlere olan talep giderek artıyor.
 
Türkiye, 25 milyon dolar değerinde peynir ithalatı yapıyor; toplam süt ürünü ithalatı ise 90 milyon dolar seviyesinde. Peynir, Türk tüketicilerin oldukça aşina olduğu bir ürün; aynı zamanda sağlıklı ve dengeli bir kahvaltının en önemli öğelerinden biri.
 
İthalat seçeneklerinin artmasıyla talep de artıyor. Türkiye’nin temel sektörlerinden biri olan turizm, sakin geçen birkaç yılın ardından yeniden toparlanıyor; bu da evini özleyen tatilcilerin isteklerini karşılamak için getirilen yabancı gıdaların daha büyük ölçüde ithal edilmesi anlamına geliyor.
 
İsviçre'ye özgü gıdalarının Türkiye’deki potansiyeli oldukça yüksek.
 
Tıpkı Avusturyalı dostlarında olduğu gibi İsviçreli üreticilerin ürünleri de Türk tüketicilerden büyük talep görüyor.
 
Örneğin, 2016’da İsviçre’den Türkiye’ye en çok ihracat yapılan iki ürün grubu; maden suyu ve çikolata oldu. İlk beş ürün grubu ise şöyle:
 
• Aromalı su ve maden suyu – 17.9 milyon dolar
• Çikolata – 5.38 milyon dolar
• Tereyağı – 4.36 milyon dolar
• Kahve – 3.61 milyon dolar
• Fındık – 1.78 milyon dolar
 
Bu verilere bakıldığında İsviçreli üreticilerin aromalı şişe su, çikolata ve süt ürünlerinde hatta fındıkta dahi oldukça başarılı olduğu görülüyor.
 
Seçenekleriniz hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, bu ürünleri arayan alıcıları nerede bulacaksınız? Tabii ki de Türkiye’nin lider uluslararası gıda ve içecek fuarı WorldFood Istanbul’da.
 
Uluslararası gıda ve içecek fuarı WorldFood Istanbul’da bize katılın
 
WorldFood Istanbul her yıl perakendeciler, toptancılar, HoReCa sektörü temsilcileri ve çok daha fazlası da dahil olmak üzere binlerce sektör profesyoneline ev sahipliği yapıyor.
 
WorldFood Istanbul, ürünlerinizin Türk alıcılar tarafından keşfedilmesini sağlamak, yeni bir satış coğrafyasına ulaşmak ve Türkiye ve daha da ötesindeki satışlarınızı artırmak için ideal bir platform.
 
Hepsi uluslararası üreticilerin en yeni ürünlerini görmek için fuarda olacak. Siz de fuara katılın ve Türkiye’nin 5 milyar dolarlık ithalat pazarının bir parçası olun.
 
Fuardaki yerinizi buradan ayırtabilirsiniz.
 
Sorularınız için ekibimizle hemen iletişime geçebilirsiniz.

 
Geriimg

Archive